דף הבית » חוקים ובירוקרטיה » מדריך הגשת צו הורות לבד ללא עו"ד

מדריך הגשת צו הורות לבד ללא עו"ד

תודה רבה לענבל ושירן פלג על שיתוף המדריך באתר. מי יתן ובקרוב זוגות נשים יוכלו להרשם בבית החולים בלי כל הבלאגן הזה. עד אז – המדריך הנהדר הזה מסביר צעד אחרי צעד מה צריך לעשות ועם מי צריך לדבר.

חשוב להגיד, הסיפור עם צו הורות לא מקובע עדיין. להבנתי, המדינה ובתי המשפט עושים שינויים ועדכונים תכופים  פתאום א' חשוב וב' לא, פעם השמיים כחולים ופעם צהובים, לכן יש יתרון להתעדכנות עם עורכת דין. עם זאת, המדריך הזה מאד עוזר למי שרוצות לעשות לבד משיקולים כלכליים או אחרים.

עדכון 11.07.2019
עמדת המדינה בהמלצות צוות שכונס ע"י שר הרווחה אומרות להגיש צו הורות לפני הלידה. במשך תקופה ארוכה הוגשו בקשות לצווי הורות ואפילו התקבלו צווי הורות לפי הלידה. ואז המדינה הגישה ערעור בנושא לבית המשפט המחוזי שקבע לאחרונה שאסור כי זו זילות בית המשפט. לכן, היום מי שתגיש לפני הלידה, לא ידונו בבקשה  ועלולים גם לדרוש ממנה לשלם הוצאות משפט. בימים אלו הוגש ערעור לעליון בנושא שמחכה לדיון בנובמבר. נמשיך לעדכן.

עדכון 05.11.2019
בית המשפט העליון קיים אתמול דיון בערעור ביחס לאפשרות לדון בבקשות למתן צו הורות, עוד במהלך ההיריון, על מנת שניתן יהיה לקבל את הצו, עם הלידה או בסמוך לה. בית המשפט העליון הסכים לגישה הזו ושכנע את המדינה להסכים לכך. בעוד 30 יום מדינה תגיש את תגובתה הפרקטית לכאן ואיך יתבצע התהליך ואם בקשתנו והמלצת בית המשפט העליון יתקבלו על ידי המדינה – נגיע למצב שנירשם כאימהות כבר בבית החולים לאחר הלידה

יש לכן מידע או טיפ להוסיף? משהו השתנה? משהו נראה אחרת ממה שאתן מכירות? בבקשה כתבו בתגובות בסוף הפוסט כדי שנוכל לעדכן, לתקן או להוסיף. 

הנה הסיכום הנהדר שלהן כלשונו:

הקדמה:

בצו ההורות נתקלנו לראשונה בעקבות כתבה שכתבה עו"ד אחינועם אורבך באתר בת קול צו אימוץ או צו הורות – מדריך קצרצר לאחר מכן גם נפגשנו עם עו"ד אחינועם ושמענו ממנה עוד על התהליך.

בנוסף, קראנו מס' מאמרים מעניינים כדוגמאת: עמדה תקדימית של היועמ"ש

(ב-2 הכתבות מעלה מצויינים התנאים לקבלת צו ההורות הפסיקתי.)

אחרי המון לבטים, החלטנו לצאת לדרך ולנסות להגיש צו הורות פסקתי לבד. את עיקר ההחלטה אנחנו חייבות לבחורה בשם יעל מהשירות למען הילד בת"א (03-5125530).
כמו שאמרתי, מלאות בחששות ובחוסר וודאות ניסינו לפנות לכל מי שחשבנו שיוכל לעזור לנו להבין את התהליך, ולמזלנו הגענו אליה.

יעל הסבירה שבעצם אין הבדל מהותי בהגשה של צו הורות פסיקתי וצו אימוץ, והוסיפה שכל השוני הוא בעצם בכותרת. או יותר נכון – במה שמבקשים מהשופט. היא הנחתה אותי לשלוח בקשה שמכילה 3 דברים:

 1. בקשה של האם הביולוגית להכיר באם הלא ביולוגית כאם ילדיה, ולחתום עליה
 2. בקשה של האם הלא ביולוגית להכיר בבנה של האם הביולוגית כבנה – ולחתום עליה
 3. צילום של ת"ז שלי ושל בת הזוג, תצהיר, תעודת לידה ומסמכים רלוונטים

מודעות לעובדה שיתכן ונתקל בקשיים רבים בדרך ואולי אף נכשל, היינו מספיק בטוחות בעצמנו ומאוכזבות מעו"ד קודם בנושא אחר, עם המידע הזה, החלטנו לצאת לדרך לבד.

הבהרה:

 • אני לא עורכת דין
 • אני לא מנסה לגזול את עבודתם של עורכי הדין ולא מתיימרת להחליף אותם.
 • עשינו המון טעויות במהלך הדרך. וזה היה לנו ברור והגיוני שזה יקרה. במסמך הזה, אני אנסה לחסוך לכן אותן

למי המסמך מיועד?

 • למי שלא מפחדת לעבוד קשה ולטעות בדרך
 • למי שלא רוצה לעבוד בשיטת "שגר ושכח"
 • למי שעומדות בקריטריונים שהציב היועמ"ש. אנחנו עשינו הכל "לפי הספר" ולכן היינו בטוחות ביכולת שלנו להוכיח קשר ארוך, חזק ומבוסס שעונה על הקרטריונים שהוצבו.
 • למי שיודעת שהיא לוקחת סוג של "סיכון" בכך שנגשת לבד בלי עו"ד

בירוקרטיה:

הרבה פעמים במהלך הדרך היה נדמה לנו שיד ימין לא יודעת מה יד שמאל עושה. לא כל המוסדות מכירים ב100% את צו ההורות הפסיקתי ו/או יודעים להתמודד איתו. תתעקשו. בכל מקום יהיה את האחד/האחת שידעו לכוון אתכן אפילו טיפה… ובעיקר, חשוב להצטייד בהמון המון סבלנות.

ועכשיו להליך עצמו:

 1. בסוף המסמך קובץ אותו יש לערוך – עדכנו את השמות המלאים, תעודת הזהות שלכן ושל הילד, כתובת מגורים ופרטים אישיים, וכמובן, את הסיפור שלכן ואת הנספחים בסוף המסמך. אנחנו הוספנו כל מסמך שנראה לנו רלוונטי. (למי שכבר יש ילד משותף, מאומץ או עם צו הורות, תציינו גם את זה ואת הקשר שלהם כאחים)
 2. מצאו עו"ד שיחתום לכן על תצהיר (גם הוא מצורף בסוף המסמך)- מטרת התצהיר- לאשר שאתן אכן מי שאתן טוענות בתביעה. ניתן לחתום מול כל עו"ד ובמקרה ולא הסתדרתן, ניתן להגיע לביהמ"ש עם ת"ז ושם יאמתו אתכן בתשלום.
 3. תדפיסו את הבקשה ב-3 העתקים (הכל כולל הכל)
 4. בררו איפה אתן צריכות להגיש את התביעה, זה לפי מקום מגורים
  1. בירוקרטיה א'- במערכת נט המשפט 077-2703-333 ("מוקד השירות" של מערכת בתי המשפט) הפנו אותי לביהמ"ש בראשון לציון. כשהגעתי אל הפקידה, היא אמרה שהייתי אמורה להגיע לפ"ת, ושבנט המשפט הטעו אותי. לשמחתי, היא הסכימה לפתוח לי את התיק ולשלוח את התביעה לפ"ת.
 5. כשמגישים את התביעה יש לשלם אגרה על סך 545 ₪ והפקידה חותמת על כל העתקים ומשאירה עותק אחד אצלה
 6. עותק נוסף של התביעה יש לשלוח למשרדי היועמ"ש (כתובת: צלאח א-דין 29, ירושלים 91010). מומלץ כדואר רשום עם אישור מסירה. מיום שתקבלו אישור על איסוף התביעה ע"י בא כוחו של היועמ"ש, יש ליועמ"ש 30 יום להעביר החלטה בתיק. (אחרי 30 יום, במידה ולא ניתנה החלטה אפשר לשלוח לביהמ"ש בקשה לחייב את היועמ"ש בהחלטה- למזלי- לא הגענו לזה וקיבלנו תשובה בדיוק ביום ה-30.)
 7. כל כמה ימים אנחנו התקשרנו לנט המשפט לברר סטאטוס (הסקרנות הרגה אותנו…), בעיקרה כי הרבה פעמים עיכובים בתשובות נובעים בגלל דואר ישראל, ורצינו לדעת אם יש חדש כדי לדעת מה יהיה הצעד הבא שלנו.
 8. בנט המשפט הקריאו לנו את החלטת היועמ"ש- "מאושר צו כבקשתן, על בא כוחן להגיש פסיקתא לחתימה"

מהי פסיקתא?

פסיקתה היא תמצית פסק הדין המוגשת לשופט והוא בעצם רק חותם עליה. הוא לא מוסיף/גורע מילים ממנה ולכן חשוב שתהיה מדויקת. לפסיקתא 2 חלקים:

 1. הודעה על הגשת פסיקתא- בעצם פניה לבית המשפט, הודעה על כך שהולכת להיות מוגשת פסיקתא לחתימה
 2. הפסיקתא עצמה- הפסיקתא כתובה בגוף ראשון, כאילו כתב אותה השופט, ובעצם כל שעליו לעשות הוא לחתום עליה ולהעביר אותה חזרה אלינו.

בסוף המסמך תמצאו גם פסיקתא שתוכלו להשתמש בה.

את הפסיקתא מפקססים לבית המשפט לענייני משפחה הרלוונטי. אנחנו מנתניה וכאמור כבר הבנו שמטופלות בפ"ת ולכן פקססנו לשם 03-9299551

 1. יום/יומיים אחרי- מתקשרים לנט המשפט לבדוק שהפקס הגיע
 2. התקשרנו שוב אחרי כשלושה ימים והקריאו לנו "נחתם לבקשתן" ועדכנו שהאישור החתום כבר בדרך אלינו… (עיכובים של דואר.. חיכינו מעל לשבוע :/)
 3. עם האישור החתום הולכים למשרד הפנים. לוקחים גם: תעודות זהות של האמהות, תעודת לידה של הקטין, ופרצוף גאה ומאושר…. זה אוטוטו קורה….

**** באו נדבר על זה…. או בירוקרטיה ב'-

בפועל, לא הבינו כל כך במשרד הפנים מה אנחנו רוצות. לא הבינו מה ההבדל בין אימוץ לצו הורות. הפקידה קראה לעוד פקידה, שקראה למנהלת הסניף, שהכניסה את בת הזוג שלי לחדר צדדי והתקשרה לאיזה בחור בסניף המרכזי בירושלים, הוא אמר שהנוסח של פסק הדין שקיבלנו לא מספק, הייתה לנו סחבת נוספת, ולכן, הפסיקתא שמצורפת בסוף המסמך היא בדיוק מה שמשרד הפנים מבקש.
הגענו שוב למשרד הפנים, לקחו מאיתנו את תעודת הלידה ואת הספח של בת זוגתי וביקשו שנמתין בסבלנות לדואר. שבועיים נוספים, והכל אצלנו ביד…  

מסמכים רלוונטי והנחיות למילוי:

 1. בקשה לצו הורות פסיקתי – תעברו טוב טוב שורה שורה ותעדכנו את כל מה שצריך – ת"ז, שמות, תאריכי לידה, השתלשלות אירועים, מצב משפחתי, ונספחים.
  שימו לב שאתן לא מפספסות כלום.
  ההמלצה שלי היא שאחת מכן תמלא את הנתונים ולאחר מכן השנייה תקרא את המסמך כולו כדי לראות שאין פערים.

למי שיש כבר ילדים נוספים – שימו לב לזה והוסיפו פסקאות רלוונטיות

 1. תצהיר- כאמור, מטרתו לאמת שאתן מי שאתן. יכול להיחתם ע"י כל עו"ד
 2. פסיקתא

הסתייגות:

חושבות שיש משהו שהוא לא 100% בתהליך שלכן? לא בטוחות במשהו?
במהלך התהליך היו לנו הרבה פעמים שלא ידענו מה לעשות. לא הבנו את התשובה של השופט, משרד הפנים לא הבין אותנו, ועוד כל מיני דברים הזויים.

במקרים האלו פשוט בדקנו בכל דרך אפשרית – אינטרנט, פורומים, פייסבוק, חברים, באמת- כל דרך שחשבנו עליה. למזלנו, הצלחנו.
אם אתן מפחדות/חוששות/לא בטוחות, אנחנו ממליצות לכן כן ללכת עם עורך דין ולהיות בראש שקט.

אם בחרתן להגיש את הבקשה עם עורך דין, ממליצה בחום על עו"ד אחינועם אורבך. בתחילת הדרך פנינו אליה להתייעצות והיא הייתה מאוד נחמדה נעימה וסבלנית.

הכי חשוב,

אנחנו מאחלות לכן בהצלחה, לא משנה באיזה דרך תבחרו,

ענבל ושירן פלג.

הצלחתן להגיש לבד ולקבל צו הורות?
ספרו לנו שנשמח ביחד איתכן ☺ inbalsalem@gmail.com

4 מחשבות על “מדריך הגשת צו הורות לבד ללא עו"ד”

 1. היי
  תודה רבה על המדריך הנהדר
  אני לא מצליחה למצוא את הטפסים לדוגמא..
  יש מצב לקבל אותם?

  תודה רבה:)

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *