צו אימוץ

צו אימוץ מתקבל בתהליך מסודר ולא כזה מסובך. בפוסט הזה נפרט את הצעדים אחד אחד.

החסרונות של צו אימוץ לעומת צו הורות הם קודם כל העניין העקרוני –  ברוב המקרים, המצב הוא שהאמא מאמצת ילד שבפועל היא כבר אמא שלו לכל דבר עוד מלפני שנולד. בנוסף, התהליך לוקח חודשים על גבי חודשים וכולל עובדת סוציאלית שפולשת לך לכל פינות החיים.

יש לכן מידע או טיפ להוסיף? משהו השתנה? משהו נראה אחרת ממה שאתן מכירות? בבקשה כתבו בתגובות בסוף הפוסט כדי שנוכל לעדכן, לתקן או להוסיף.  

צו האימוץ הראשון שניתן לאם לסבית על הילדים שילדה בת זוגתה היה ב2005 בפסק דין ירוס-חקק בהובלת עו"ד עירא הדר ועו"ד צבי הירש, בו נעתר בית המשפט לבקשתן של טל ואביטל ירוס-חקק, בנות זוג לסביות המקיימות יחד תא משפחתי, לאמץ זו את ילדיה של זו.

צו אימוץ מאד רלוונטי לזוגות שהכירו אחרי שאחת כבר הייתה בהיריון ועדיין רוצות הכרה בשתיהן. חשוב להגיד, להבנתי, מבחינה אסטרטגית קהילתית, ההמלצה היא ללכת על צו הורות. במקרים בהם האמא הלא ביולוגית לא מאמצת ילד שקודם לא הייתה לה זיקה אליו ועכשיו יש, חבל לעבור תהליך שזו משמעותו.

סדר הפעולות לקבלת צו אימוץ

 1. להיכנס להריון בפורמט של אמא ביולוגית שמעוניינת באימוץ, בת זוגתה ותורם זרע אנונימי
 2. להחתים עו"ד על טופס בקשה לאימוץ קטין [זה הטופס, וזה עוזר בהזנת הפרטים]  ב 4 עותקים
 3. להגיש את הבקשה בבית משפט לענייני משפחה. תצטרכו לשלם אגרה של כמה מאות שקלים.
 4. לחכות להקצאה של עובדת סוציאלית מטעם השירות למען הילד. זמן ההמתנה הוא בין מספר חודשים לשנה. מומלץ לדבר לליבן ולנסות לזרז כדי שלא לנצח תדחקו בתור אחרי מקרים דחופים יותר של ילדים במצוקה.
 5. העו"ס צריכה להגיש עליכן תסקיר פקידת סעד לשופט/ת. בשביל זה היא תיפגש אתכן פעם אחת או יותר, תשאל מלא שאלות ובסוף תכתוב המלצה עם פירוט על:
  • איך הילד נולד?
  • מה מערכות היחסים במשפחה ובין האמא לילד
  • מה מרגישה האם הביולוגית לגבי האימוץ
  • האם שתי האמהות מבינות את המשמעויות של אימוץ
  • האם זה לטובת הילד שהאם המאמצת תהיה אמא שלו
  • האם המצב הכלכלי של האם המאמצת הוא לטובת הילד?
  • האם המצב הרפואי של האם המאמצת הוא לטובת הילד?
  • האם יש לאם המאמצת תעודת יושר מהמשטרה?
  • ממצאים שעלו בביקור בית
  • התרשמות ממפגשים עם הילד
 6. זה יכול לקחת לא מעט זמן, אפילו 9 חודשים, מהרגע שהעו"ס השתכנעה שהאמא הלא ביולוגית מתפקדת כאמא וסבבה לתת לה לאמץ, עד שהיא מסיימת לכתוב את התסקיר ומגישה אותו לבית המשפט.
 7. בית המשפט מאשר את התסקיר, ללא צורך בנוכחות שלכן שם, ונשלח אליכן בדואר צו האימוץ. הוא נראה כמו דף A4 של מלל משפטי חתום ע"י שופט/ת. תוכלו גם לעיין בפרוטוקול המלא של בית המשפט בעיניינכן.
 8. עם צו האימוץ, אתן הולכות שתיכן למשרד הפנים כדי להוסיף את הילד לספח תעודת הזהות של האם המאמצת. לפעמים תאלצו להיות רגישות ונחושות בסניף המקומי עד שתמצאו פקיד או פקידה שיודעים מה צריך לעשות. הם ימלאו עבורכן טופס וישלחו לכן את הספח המעודכן בדואר. לפעמים מבקשים לחכות שישלחו בדואר תעודת לידה מתוקנת עם שמות שתי האמהות ואז לחזור למשרד הפנים ולהסדרת הספח.
 9. בילד השני לרוב לא צריך תסקיר עו"ס נוסף

קיבלתן צו אימוץ?

עברתן שלב. התחנה הבאה – ספח תעודת הזהות ותעודת לידה חדשה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *