ספח ת.ז והנפקת תעודת לידה חדשה

לאחר קבלת ההכרה בתינוק או התינוקת כילדה של האמא הלא ביולוגית, השלב הבא הוא לשנות את ספח תעודת הזהות ולנסות להנפיק תעודת לידה חדשה.

יש לכן מידע או טיפ להוסיף? משהו השתנה? משהו נראה אחרת ממה שאתן מכירות? בבקשה כתבו בתגובות בסוף הפוסט כדי שנוכל לעדכן, לתקן או להוסיף. 

ספח תעודת זהות חדש

אתן צריכות לרשום את התינוק כשל שתיכן ברישום האוכלוסין, ככה שהוא יופיע בספח תעודת הזהות של שתיכן. אחרי צו אימוץ, משרד הפנים משנה את הספח בתעודת הזהות של האמא הלא ביולוגית כך שיכיל את שמות הילדים. בצו הורות זה טיפה יותר מסובך כי משרד הפנים עושה בעיות.

למה הספח חשוב? א – כי זה החוק. ב – כי ככה יודעים שהוא הילד שלך וזה רלוונטי למיליון ואחד בירוקרטיות כמו:

  • נקודות זיכוי במס
  • קצבאות ילדים
  • מימון פעוטונים ומשפחותונים
  • הכרה בשירותים רפואיים כמו מיון או טיפת חלב
  • ועוד

תעודת לידה

תעודת הלידה משמשת הוכחה בעת תביעת אזרחות והיא המסמך הרשמי היחיד של קטין עד שמוענקת לו תעודת זהות.

מבחינת תעודת לידה, המדינה אמורה להנפיק תעודת לידה חדשה, לפי סעיף "ג.23.3 – להנפיק למאמצים תעודת לידה על שם ילדם בשמו החדש, ושמות המאמצים כהוריו.." בנוהל אימוץ בישראל על ידי שני הורים.

אמורה – כי אימוץ בזוגות חד מיניים הוא שונה, זה אימוץ (או צו הורות) של הורה לא ביולוגי את הילד של ההורה הביולוגי, וגם כי הפקידים הרלוונטיים במשרד הפנים החליטו שלא לקיים את הוראת בתי המשפט לענייני משפחה. הנה מה שנכתב בעתירה, שהוגשה על ידי עו"ד חגי קלעי, עו"ד דניאלה יעקובי והאגודה למען הלהט"ב:

"חרף לשונו הברורה של החוק, חרף המציאות שבה מדי שנה מנפיק משרד הפנים תעודות לידה מתוקנות להורים הטרוסקסואלים רבים, חרף צווי בית משפט ברורים שמורים על הנפקת תעודות לידה מתוקנות לאחר מתן צו הורות – החליטו במשרד הפנים וברשות ההגירה והאוכלוסין מטעמיהם הם, שלא להנפיק תעודות לידה הכוללות את שמותיהן של שתי האימהות", ובהמשך "פנינו ושבנו ופנינו מתוך תקווה שמדובר בטעות פשוטה של פקיד אלמוני הניתנת לתיקון מבלי להטריח את בית המשפט הנכבד, אלא שהמשיבים בשלהם ולפניות לא טרחו הם לענות כלל".

תגובת משרד הפנים הייתה

"המדיניות מאז ומעולם היא כי שינוי בפרטיו של אדם במרשם האוכלוסין אינו גורר הנפקה של תעודת לידה חדשה. זאת, בכפוף להוראות דין המטילות חיסיון על ההליך ליצירת קשר עם ההורה. לדוגמא, הליכים של אימוץ או פונדקאות בהתאם לחוק הפונדקאות. כאשר אז, אכן נרשמת לילד זהות חדשה ומונפקת בהתאם תעודת לידה חדשה. מדיניות משרד הפנים בכל הנוגע להנפקה של תעודות לידה היא כדין ואין בה משום אפליה או פגיעה בזכות לחיי משפחה או בטובת ילדיהן של בנות הזוג העותרות בעתירה זו. לצד זה, מעמדה המשפטי של האם הנוספת בעקבות מתן צו אימוץ או צו הורות פסיקתי מקבל, כמובן, ביטוי מפורש וברור במרשם וכן בתעודות אחרות המונפקות בהתאם לחוק המרשם".

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

3 מחשבות על “ספח ת.ז והנפקת תעודת לידה חדשה”