רואת חשבון מסבירה: להצהיר ידועות בציבור בביטוח לאומי?

לביטוח הלאומי יש יחסי ציבור גרועים, והרבה פעמים בצדק, אבל אם כבר אנחנו משלמים כל חודש, כדאי מאד שנמצה את הזכויות שלנו. הסטטוס שלנו, רווקה\נשואה או ידועה בציבור, מאד משפיע על הזכויות של כל אחד ואחת. כבר כמעט עשור שביטוח לאומי מכיר בזוגות חד מיניים, מאז חוזר המנכ"ל לענייני גמלאות.

איך משנים סטטוס בביטוח הלאומי?

נתחיל מהלוגיסטיקה. המעבר לסטטוס ידועים בציבור נעשה לאחר שממלאים טופס "הצהרת בנות זוג מאותו מין". שימו לב שנדרשת חתימת עו"ד.

נשואות בתעודת הזהות? לא רלוונטי לכן, רק תבדקו בביטוח לאומי האם אתן מוגדרות כתא משפחתי אחד ותבקשו שרק אחת תקבל את כל קצבאות הילדים.

רואת חשבון עונה על השאלה האמיתית – משתלם או לא?

ההשפעה יכולה להיות חיובית או שלילית ויש אי ודאות. ביטוח לאומי אפילו יצרו מחשבון קטן לבדיקת ההשלכות של שינוי הסטטוס המשפחתי. בגלל זה כל מי שאני מכירה מסתבך – כדאי? לא כדאי? איך אני אקבל יותר כסף וזכויות?

לירון בן ארי באה לעשות לנו סדר:

לירון בן ארי, רואת חשבון מוסמכת. מלווה עסקים קטנים ובינוניים, פרילנסרים, עוסקים פטורים, עוסקים מורשים, ובכלל אנשים שחולמים חלומות גדולים (וגם קטנים).

תוכלו למצוא אותה באתר שלה לירון בן ארי רואת חשבון בהתאמה אישית ובעמוד הפייסבוק העסקי שלה.

"אתמול הייתי בהשתלמות של ביטוח לאומי לרואי חשבון, שהועברה ע"י אחד הבכירים והוותיקים במוסד לביטוח לאומי.
בסוף ההרצאה ניגשתי אליו ושאלתי אותו (או יותר נכון, חפרתי לו חח) לגבי המצב שלנו, בנות זוג מאותו מין, והאם כדאי להצהיר לביטוח לאומי עלינו כידועות בציבור, ומהן ההשלכות של הצהרה או אי הצהרה כזו.זה נושא די מורכב, ואם מישהי תרצה אשמח לפרט, אבל בשורה תחתונה:
רוצו עוד היום וחתמו על ההצרה המגדירה אתכן בביטוח לאומי כידועות בציבור, ובעצם כתא משפחתי אחד. תסתכלו על זה כסוג של ביטוח. אם חס וחלילה קורה משהו לבת הזוג, תוכלו לקבל קצבאות מסוימות שלא תקבלו אם לא תהיו ידועות בציבור בביטוח לאומי.
ברגע שחותמים צריך להחליט מי מבין בנות הזוג תהיה ה"מבוטח" (כלומר הגבר), והשניה תהיה "האישה".
עזבו רגע את המונחים המזעזעים שלהם שלא עודכנו משנת 62, חשוב מאוד לבחור את "האישה" לפי בת הזוג שאתן צופות שיהיו חודשים שבהם היא לא תעבוד בכלל (וכך לא תצטרך לשלם דמי ביטוח בחודשים האלו, כי דינה יהיה כדין אישה נשואה לכל דבר).
מעבר לכך, אם יש לכן יותר מילד אחד, תקבלו קיצבת ילדים מצטברת.
לדוגמה, אם יש לכם שני ילדים, במקום שכל אחת תקבל 152 ש"ח בחודש (סה"כ 304 ש"ח), ה"אישה" שהגדרתן תקבל 343 ש"ח בחודש עבור שני הילדים. בראיה של שנים, זה הפרש של אלפי שקלים..מנגד, אין לדעת מה יקרה בעוד 30 שנה כשנדרוש קיצבת זיקנה בגיל 62 וביטוח לאומי יטען שאנחנו מוגדרות כ"גבר" ומגיעה לנו קיצבת זיקנה רק בגיל 67. אבל! יש סיכוי קלוש שביטוח לאומי יטען את זה.
אז לשיקולכן. אני מתכוונת לחתום על הטופס הזה עוד היום. אם אתן מתלבטות, מוזמנות להתייעץ."

שאלות ותשובות

 • האם זה משפיע על מס הכנסה? 
  המערכת של ביטוח לאומי לא מתקשרת או מעבירה נתונים לשאר מערכות המס במדינת ישראל – מס הכנסה, ארנונה וכו'. במס הכנסה אין הכרה בידועים בציבור.
 • איזה זכויות מגיעות רק למי שמצהיר על זוגיות?
  למשל

  • חלוקה בחופשת הלידה
  • איחוד קצבאות ילדים
  • קצבאות זיקנה
  • קצבת שארים
  • לעצמאיות, בת הזוג נרשמת בדוח השומה כאישה ואז מקבלים עוד נקודות זיכוי
 • איפה יכולות להיות בעיות?
  במקרים יותר מורכבים הייתי ממליצה להתייעץ לפני שחותמים על הטופס. למשל במצבים של

   • נכות
   • פרידה – מה קורה למי שהוגדרה כ-"גבר" במצב של פרידה? אין לדעת כי אין עדיין תקדים

 

יש לכן שאלות נוספות? כתבו לנו בתגובות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *