"חוויתי את האסון הגדול שכולנו מפחדות ממנו" – המלצות למקרה של פטירת בת הזוג

עומרה לוי-חזן היא גיבורת על. בדצמבר 2017 היא איבדה את יעל, זוגתה מזה 10 שנים, במפתיע בתאונת דרכים קטלנית. רק חודש לפני זה, עומרה ילדה בת, אחות לבן בכור שהיה אז בן 3.5. היא נלחמה כמו לביאה כדי למצות את הזכויות שלה ולדאוג לשני ילדיה כמיטב יכולתה. היום, חשוב לה לשתף אותנו בתובנות שלמדה:

כמו תמיד, משהו השתנה? אתן רוצות להוסיף? יש לכן שאלות? כתבו לנו כאן בתגובות או בטופס צור קשר ואנחנו נעדכן בשמחה

שלום לכולן, כבר כמה זמן שאני רוצה לכתוב המלצות למה כדאי לעשות מבחינה בירוקטית כזוג נשים. לצערי, חוויתי את האסון הגדול שכולנו מפחדות ממנו, זוגתי, יעל, נהרגה בתאונת דרכים לפני כשנה ושמונה חודשים. תמיד אנחנו אומרות כדאי לעשות כך ולהסדיר את זה כי מה אם חלילה יקרה משהו לאחת מאיתנו. והנה, בלי הכנה, בהפתעה גמורה זה קרה לי ומצאתי את עצמי די אבודה בניירות הבירוקרטיה. יעל לא אהבה בירוקרטיה, לא אהבה לקחת חלק מהמוסד ההטרו-נורמטיבי, אולי כי ידעה שמעולם לא תצטרך להתעסק בזה 
אז כותבת בינתיים כמה נקודות ומאחר שהזיכרון שלי נדפק בגלל האובדן, אז יש מצב שאשכח כמה דברים וכשאזכר אעלה אותם:

ידועות בציבור:

מאד חשוב להסדיר זאת בביטוח לאומי. זה בעצם אומר שאם משהו קורה, בת הזוג תקבל פנסיות שארים. אנחנו לא הסדרנו אבל יעל כן הספיקה לחתום על המסמכים, במיוחד ששבועיים לפני שנהרגה כשהיינו בביטוח לאומי להסדיר תשלום לידה, הפקידה המליצה לנו להסדיר זאת כי אם חלילה יקרה משהו לאחת מאיתנו…
מעבר לפנסיית שארים זה מקנה מענק חתונה חד פעמי (גם אם לא התחתנתן) וזה מצריך להגידר מי "הגבר" מבחינת השכר ותעסוקה. אנחנו לא נדרשנו, כי כאמור זה נעשה שיעל כבר לא היתה בחיים, ובכל מקרה היא היתה מפרנסת עיקרית.

ידועות בציבור בבית משפט:

לא חשבתי שצריך את זה, אבל הנה, חברת ביטוח אחת לא משלמת לי (עדיין) פנסיית שארים, כי בתקנון שלה משנת 2017 (יעל נהרגה בחודש האחרון של 2017, קווירית כבר אמרנו, לא?) יש דרישה להכרה כידועים בציבור בבית משפט בשביל תשלום לאלמן.ה (ילדיםות מקבליםות).

אימוץ/צו הורות:

להסדיר להסדיר להסדיר! הכי חשוב. מעבר לסיבות הידועות כשבחיים (טפו טפו למיליון שנה), לאחר המוות הילדיםות נחשבים ליורשים חוקיים, מוכרים כיתומים. בזוגות בהן יש הורות ביולוגית ולא זה עוד יותר משמעותי כדי לא לעשות הפליה בין שני הילדיםות (זה בעיקר מה שהנחה אותי).

פנסיות, קרנות השתלמות, קופות גמל:

לציין בכל קופה וקופה (קרן השתלמות ופנסיה באותה חברה לא אומר שזה תואם, הקופות האלה עובדות באופן עצמאי גם כאשר הן מנוהלות תחת אותה קורת גג), לכן בכל קופה וקופה יש להסדיר מוטבים ויורשים (לא אותו דבר, מוטב יכול להיות גם שכן). לציין בצורה ברורה את שמות היורשיםות, ולעדכן כשילד.ה נולד.ת גם אם צו ההורות/אימוץ עוד לא הוסדרו.

ביטוח חיים:

אם עושות, אז כדאי לקחת בחשבון שאם הילדיםות רשומיםות שם (אפשר גם רק בת זוג), הכסף שלהןם בגיל 18 במקרה פטירה של הורה.

צוואה:

מבהיל, אולי. חשוב מאד – לחלוטין. מסדיר עניינים ומקצר מאד תהליכים, ללא צוואה לוקח בין 8 חודשים לשנה (גם אצל סטרייטיםות) לקבל צו ירושה, וזה כאב ראש גדול.

חשבון בנק:

לנהל יותר מהמשותף, עוד אחד אישי. ברגע של פטירה יש כמה ימים עד שהחשבון ננעל ע"י הבנק (עד צו ירושה, שכאמור לוקח נצח), ואז אפשר למשוך כספים מהעו"ש, אבל אם יש תכניות חיסכון וכאלה אפשר למשוך ממנו רק חלק קטן יחסי. מאד מתסכל אם בונים על התכניות האלה כשיש מוות בהפתעה.

רכב:

עדיף שיהיה רשום רק על אחת מכן, כי אז במקרה תאונה חלילה, גם אם בת הזוג לא נכחה באירוע אין לה היעדר תביעות, וזה מייקר את הביטוח (כי הרכב רשום גם על שמה ואז נחשב שגם היא עשתה תאונה).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *