דף הבית » חוקים ובירוקרטיה » צו הורות פסיקתי – חקיקה להט"בית

צו הורות פסיקתי – חקיקה להט"בית

המאבקים האמיצים של שנות ה90 והאלפיים נשאו פרי, הקהילה עברה שינוי ומקימה יותר משפחות גאות בישראל מאי פעם. בהתאמה, גם הנורמות וההגדרות המשפטיות סביב מושג המשפחה נאלצות להתפתח. הכלי המשפטי המתקדם ביותר היום להכרה רשמית בהורות של האמא הלא ביולוגית הוא צו הורות. אשתדל להסביר למה זה חשוב, מה התהליך שהתרחש ואיך מקבלים צו הורות.

יש לכן מידע או טיפ להוסיף? משהו השתנה? משהו נראה אחרת ממה שאתן מכירות? בבקשה כתבו בתגובות בסוף הפוסט כדי שנוכל לעדכן, לתקן או להוסיף. 

למה זה חשוב?

הכרה רשמית בהורות חשובה במפגש עם הרשויות. צו אימוץ לוקח לפחות שנה, שנה שבה האמא הלא ביולוגית היא לא אפוטרופוס של הילד. זה אומר שהיא לא יכולה לקחת אותו לטיפול רפואי או טיפת חלב, אם האמהות נפרדות היא לא אוטומטית מקבלת זכויות ואם חס וחלילה קורה משו ליולדת….

קצת היסטוריה

במקור הכרה משפטית בהורות התבססה נטו על קשר ביולוגי. בהמשך, נוספה הכרה בהורות מתוקף אימוץ ובהורות מתוקף פונדקאות. ב 2012 ניתנה לראשונה הכרה בהורות מתוקף צו הורות. הכרה בהורות כזו חשובה במיוחד במשפחות גאות כי בדר"כ יש הורה אחד ללא זיקה ביולוגית, וטובת הילד היא שהמדינה תכיר בקשר בינהם. עו"ד אחינועם אורבך כתבה בנושא חשיבות צו ההורות ב 2015 באתר בת קול.

את מהפכת צו ההורות התחילה העו"ד איריס אילוטוביץ-סגל בבג"ץ עם זוג אמהות שאחת תרמה את הביצית והשנייה את ההריון ובכך הן איתגרו את בתי המשפט ויצרו כלי משפטי חדש.

היו ניסיונות בכנסת לתקן את החקיקה בישראל כך שתדבר גם על הורים להט"ב. זה לא קרה עדיין. מחזיקה לנו אצבעות. מה שכן קרה, זה מלא מלא תקדימים חיוביים בבתי המשפט, בעיקר לענייני משפחה, שבצורה הדרגתית יוצרים נורמה משפטית שמכירה בהורה הלא ביולוגי במשפחות גאות.

בהתחלה הדרך היחידה לתת לאמא הלא ביולוגית, "אמא לב" כמו שקראה לזה יפה ראובני בר דוד, מעמד רשמי הייתה הליך אימוץ. גם היום הדלת של אימוץ הילד הלא-ביולוגי פתוחה. היא פשוט פחות מומלצת לעומת צו הורות.

מה זה צו הורות?

צו הורות נותן הכרה בהורות של אדם על הילד הביולוגי של בן הזוג מאותו מין ללא צורך בהליך אימוץ.

בניסוח משפטי זה נשמע ככה: "נובעת מהזיקה הגנטית שבין היילוד לבין אחד מבני הוג, המשליכה על בן הזוג השני, אשר נעדר זיקה גנטית ישירה ליילוד […] ישנה הכרה חברתית במעמדה של הזוגיות ובקשר ההדוק של אותו אדם עם בעל הזיקה הגנטית".

צו הורות ניתן ע"י בתי משפט למשפחה ברחבי הארץ כבר למספר אמהות. בהיעדר חקיקה, ובהיעדר הכרעה של בג"צ, הכול עדיין פתוח. אני כותבת מה שנכון לסוף 2018. אם יהיו שינויים, לטובה או לרעה, אעדכן כאן.

תנאי זכאות לצו הורות

היועץ המשפטי לממשלה ובתי המשפט השונים גיבשו כמה תנאים לזכאות של בת הזוג הלא-ביולוגית:

 • שתיכן מעל גיל 21
 • אתן בזוגיות לפחות שנה וחצי, כולל משק בית משותף
 • שתיכן תושבות ישראל
 • בין בנות הזוג יש הסכם הורות
 • לבת הזוג שאינה ביולוגית אין הרשעות בעבירות מין או אלימות
 • הילד נולד למערכת יחסים קיימת (אם הזוגיות באה אחרי הולדת הילד – צו אימוץ).
 • הילד נוצר מתרומת זרע אנונימית
 • חשוב להגיש בקשה בהקדם. הדד לין הקצר שנקבע הוא 90 יום מהלידה, הארוך היה 6 חודשים מלידת הילד. לפעמים בית המשפט ירצה תסקיר, ואז שווה להתחיל עוד טרם נולד. לפעמים לא צריך ומוותרים על זה.
  #עדכון: תבדק אבל מבחינתם הצו יחתם רק לאחר הלידה. זה מסייע בקיצור זמני המתנה וגם מאפשר לפנות יותר אנרגיה אחרי הלידה לדבר האמיתי – הורות. 
 • כדאי לבקש שצו ההורות יחול רטרואקטיבית, מיום הלידה.

התנאים נזילים ויכולים להשתנות ומשתנים מדיי פעם. גם אם עברו כבר 3 שנים מאז שהילד או הילדה נולדו ורק עכשיו אתן ניגשות לתהליך – עדיין תנסו לקבל צו הורות. זה כבר הצליח לאחרות לפניכן במצב דומה.

שלבים למימוש הזכאות

רוב הטריק הוא איסוף הראיות וניסוח הפנייה בצורה שתוכיח משק בית משותף וזוגיות רצינית מעל כל צל של ספק. דרך המלך היא לעבור את התהליך בעזרת עו"ד עם ניסיון בנושא, אך אפשר גם לבד. זוג מקסים, ענבל ושירן פלג, עברו את זה לבד בהצלחה, כתבו מדריך נפלא לעזור לנשים אחרות והסכימו שאפרסם אותו באתר – כך הגשנו לבד צו הורות פסיקתי.

 מתי כדאי להעזר בעורך דין

אפשר לעבור את התהליך להוצאת צו הורות עצמאית. איך שאני רואה את זה, יש 3 מצבים שכדאי לפנות למומחה:

  1. המקרה שלכן לא "קלאסי". למשל, אתן בזוגיות בהשראת ליאור שליין ומירב מיכאלי ומעדיפות לא לגור יחד או שנסחפתן אל היום יום העמוס של תינוק חדש ולא הגשתן את כל הניירת עד 3 חודשים מהלידה.
  2. אתן מחפשות ליצור תקדים משפטי חדש וזקוקות לשירותי עורך או עורכת דין לענייני משפחה עם התמחות בלהט"ב, כמו המאבק של רוית ואורלי צור וויסלברג לקבל הכרה בהורות מרגע הלידה.

 1. אתן לא אוהבות בירוקרטיה, טרטורים, סיכונים ולא סומכות על עצמכן להיות מאד מסודרות ושיטתיות מול בתי המשפט והשירות לרווחת הילד.

איך לבחור עורכת דין?

בהמשך תיהיה רשימת עורכי ועורכות הדין מומלצים בתחום מהמובילות בארץ ותוכלו להוסיף חוויות אישיות והמלצות.

החלום הוא שזה יהיה חלק מאזור באתר עם המלצות גולשות על עורכי דין, רופאי פוריות, דולות לחדר לידה, יועצות הנקה וכל המלצה רלוונטית אחרת שנוכל ללמוד אחת מהשנייה.

קיבלתן צו הורות?

עברתן שלב. התחנה הבאה – ספח תעודת הזהות ותעודת לידה חדשה . בשלב הזה הדרג הפקידותי במשרד הפנים מערים קשיים לפעמים:

 

עברתן לידה וצו הורות? ספרו לנו על החוויה והתובנות שלכן בתגובות.

 

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *