הזרעה (IUI)

הזרעה תוך רחמית, באנגלית intrauterine insemination או בקצרה IUI, היא תהליך בו רופא פוריות לוקח צינורית, מחבר אותה למזרק עם זרע ומחדיר בתוך הרחם של האמא לעתיד. מינוס הרומנטיקה, נשמע די דומה למה שאמא ואבא סטרייטים עושים כשהם רוצים להביא ילד לעולם ואין להם בעיות פוריות.

יש לכן מידע או טיפ להוסיף? משהו השתנה? משהו נראה אחרת ממה שאתן מכירות? בבקשה כתבו בתגובות בסוף הפוסט כדי שנוכל לעדכן, לתקן או להוסיף. 

בארה"ב יש אופציה ללסביות לקחת מנת זרע הביתה ולעשות הזרעה אחת לשנייה. אפילו יש דילדו מיוחד שאפשר להשתמש בו! זה קורע, אתן חייבות לראות את זה. בארץ אי אפשר לעשות הזרעה ביתית מתרומת זרע, ואולי בכל מקרה כדאי שמישהו מומחה יתעסק בזה, מנות זרע זה יקר, אני רק חושבת איזה באסה זה לשפוך בטעות במינימום 900 ש"ח וחודש של המתנה.

התהליך

בגלל שכל הזרעה דורשת מנת זרע יקרה, זמן רופא יקר, חצי יום חופש מהעבודה יקר וטופס 17 שיקר לקופת החולים – ממש משתדלים לתת לזרע את מירב הסיכויים להצליח ולהחדיר אותו בדיוק בזמן הנכון.

כדי לדעת מתי הזמן הכי טוב לעשות את ההזרעה עושים מעקב ביוץ. זה תהליך קצת אינטנסיבי. מהיום השני למחזור, כשיש דימום רציני ולא הפרשות, סופרים 9 ימים וביום התשיעי מתחילים מעקב ביוץ במרפאת נשים. 

מעקב ביוץ כולל

 • בדיקת דם שבודקת רמות של אסטורגן ופרוגסטרון
 • מעקב זקיקים ע"י בדיקת אולטרסואונד וגינלי שבודקת כמה זקיקים יש כרגע ברחם ומה גודלם.
  כל זקיק מכיל בתוכו ביצית. הזקיק הוא שק קטן שעוזר לביצית להתפתח בעזרת הורמונים וחלבונים. הזקיק גם אחראי על מניעת ביוץ נוסף והתפתחות זקיקים אחרים, ובהמשך בתמיכה בעובר עד יצירת השליה. ככה זה נראה:

בבוקר עושים את הבדיקות. במהלך היום הרופא מסתכל על זה, אחה"צ האחיות מתקשרות אלייך ואומרות לך "תחזרי מחר" או "תחזרי עוד שלושה ימים", כל אחת לפי הקצב שלה. עד שבסוף מתקשרים ומודיעים באיזה יום לגשת להזרעה. 

יום ההזרעה

אם הזרע נמצא בבנק פרטי אז צריך להוביל את הזרע לבית חולים. לא מתבצעות הזרעות בבנקי הזרע הפרטיים. ביום ההזרעה לוקחים את הזרע מבנק הזרע הפרטי והולכים איתה לבית החולים שנבחר לעשות את ההזרעה, שם פוגשים את הרופא שנבחר או רופא תורן. בזמן הנסיעה מאחסנים את המבחנה בחזיה כדי לשמור עליה עם חום הגוף.

במקרה שהזרע מאוחסן בבנק ציבורי אי אפשר לקחת את הזרע וההזרעה נעשית בבית החולים הציבורי אליו שייך הבנק. כל בנקי הזרע הציבוריים ממוקמים בבתי חולים.

התהליך די פשוט:

 • באים בבוקר ומבקשים את הזרע בבנק הזרע
 • הצוות מוציאים את המנה להפשרה
 • אחרי חצי שעה מקבלים מזרק מוכן שבתוכו הזרע
 • מבקשים לוודא שמספר התורם הנכון ותעודת הזהות שלך
 • את עולה עם המזרק למחלקת IUI ו IVF של בית החולים ושם עושים את ההזרעה

זריקות אוביטרל Ovitrelle

ההורמון המוכר והנפוץ ביותר שנתקלתי בו בהקשר של IUI נקרא HCG והוא ניתן בזריקה שנקראת אוביטרל Ovitrelle. הוא ממש נפוץ ונותנים את הזריקה הזו לכולן, גם למי שאין היסטוריה של בעיה להיקלט. זה חלק סטנדרטי בתהליך ההזרעה שנועד לייעול, כדי לחסוך בסיבובי IUI.

הזריקה בעצם מתזמנת את הביוץ כך שיגיע במהלך היום וחצי הקרובים. זאת אומרת שהרופא יודע שב 36 השעות הסמוכות להזרקת האוביטרל האישה תהיה בשיא המוכנות לקלוט זרע. ברחם, לביצית יש 24 שעות מרגע ההגעה עד שהיא מתעייפת ומוותרת. לזרע יש 72 שעות. ככה שלמרות ש- "עד 36 שעות" נשמע כמו מרווח גדול לטעות, בעצם האוביטרל מתזמן חלון הזדמנויות מושלם.

הבוסט ההורמונלי

במקרים מסויימים, לפי אורך הביוץ של האשה, רצון, זמן, עלות, גיל ושיקולים נוספים, הרופא המטפל ימליץ לתת בוסט הורמונלי שנקרא "השראת ביוץ" וממה שהבנתי מעודד את השחלות לייצר יותר ביציות בשלות. זה מגדיל את הסיכוי להיקלטות. כמות ההורמונים וההרכב מותאם לכל אשה בצורה אישית. לרוב ההורמונים ינתנו ע"י זריקה. ניתן גם לקבל במקרה מסויימים תמיכה הורמונלית אחרי ההזרעה בצורה של נרות או משחה וגינלית שמחדירים ביום למחרת להזרעה. 

הממוצע של נשים בריאות הוא 5 סבבים של ניסיונות כדי להכנס להריון. ככל שהאישה מתרחקת משנות העשרים לחייה, מספר הסבבים הדרוש עלול לגדול.

תופעות לוואי וכאב

תהליך ההזרעה לא אמור להיות כואב. תופעות לוואי אפשרית היא התכווציות כאלה כמו של כאבי מחזור, בבטן, יחד עם דימום קל והפרשות מהנרתיק.

יש עוד 2 תופעת לוואי לא נעימות ונדירות:

 1. זיהום באגן או ברחם
 2. גירוי יתר שחלתי – תרופות הפיריון יכולות לגרות את השחלות יותר ממה שרצינו. איך זה מרגיש? בערך 5 ימים אחרי שלקחת את התרופות יכולה להופיע אצלך נפיחות בבטן, בחילות, הקאות ואפילו קוצר נשימה.

לחזור לשגרת היום יום אחרי הזרעה

ההזרעה לא דורשת לקחת יום מחלה. אין המלצות מיוחדות למנוחה בבית. אפשר ללכת אחריה למשרד, לשופינג או אפילו לעשות ספורט. למעשה, זה כאילו עשית סקס.

הריון מרובה עוברים

בהזרעות יש 20-30% עלייה בסיכוי להריון מרובה עוברים. מצד אחד, תאומים ושלישיות זה הדבר הכי חמוד בעולם. מצד זה, ההריון יותר מסוכן, עם קצת יותר סיכון להפלה או ללידת פגים. רופא הפוריות משתדל שיצא הריון של ילד אחד בכך שהוא מעורב בתהליך ומנטר את מצב הזקיקים ואת תהליך ה IUI.

ההבדל בין הזרעה (IUI) להפרייה (IVF)

בהזרעה הזרע פוגש את הביצית בתוך הרחם. מבחינת ביולוגית זו הדרך הטבעית. בהפרייה חוץ גופית, הזרע פוגש את הביצית מחוץ לגוף. ככה סביב ה IVF נוצרו הכינויים הפריית מבחנה, החזרת עוברים וכאלה. כדי לעשות IVF את חייבת שתהיה לך בעיה רפואית או שעשית 3 הזרעות עם הורמונים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *