הפרייה חוץ גופית (IVF)

הפרייה חוץ גופית, באנגלית In Vitro Fertilization או בקצרה IVF, היא תהליך בו שואבים את הביצית מהאשה ומפגישים אותה בצלוחית פטרי עם הזרע במעבדה. תהליך ההפרייה לוקח מספר ימים, לאחריהם בודקים שנוצרו עוברים בצלוחית. עוברים! בצלוחית! זה די מדהים. אם מוצאים עוברים, מעבירים לרוב עובר אחד לרחם, לפעמים כמה, ומחכים לראות שהעובר נקלט. את העוברים הנותרים מקפיאים למקרה שיהיה צורך בסבב נוסף. אחרי שבוע עושים בדיקת דם להריון.

יש לכן מידע או טיפ להוסיף? משהו השתנה? משהו נראה אחרת ממה שאתן מכירות? בבקשה כתבו בתגובות בסוף הפוסט כדי שנוכל לעדכן, לתקן או להוסיף. 

סבסוד טיפולי IVF בסל הבריאות

אשה בישראל זכאית עד גיל מסויים לסבסוד מהמדינה ל- 2 לידות. המשמעות היא שמי שבוחרת לעבור טיפולים בבית חולים ציבורי, יכולה למלא טופס 17 ולקבל החזרים על כל העלויות והוצאות הטיפול מקופת החולים שלה. פירוט מלא של כל הזכויות באתר כל-זכות ובאתרים של קופות החולים – מכבי, כללית, מאוחדת.

בחירת יחידת IVF

כל אשה רשאית לבחור איפה היא רוצה לעבור את טיפולי ההפרייה החוץ גופית. רשימת כל יחידות ה IVF בישראל זמינה באתר משרד הבריאות. מומלץ לבחור מקום קרוב לבית כי את תגיעי לשם הרבה.

*באסותא אין IUI אבל יש IVF

תחילת טיפול

בהתחלה עושים הזרעה (IUI)  , רק אחרי כמה נסיונות, עושות בדיקות רפואיות ובהתאם להמלצת רופא הפוריות שלך, עוברות ל IVF. חשוב לומר – הרופא ממליץ ומייעץ אבל בסוף את מחליטה. נהוג להמליץ לזוגות סטרייטים לנסות להכנס להריון בצורה עצמאית לפחות שנה לפני שפונים ל IVF כי הסטטיסטיקה של כניסה להריון בחודש היא 30% (לזוגות צעירים ופוריים). לאשה שעברה את גיל 40 ולנשים יחידניות או/ו לסביות הנעזרות בהזרעה כדי להכנס להריון, נהוג להמליץ יותר מהר לעבור ל IVF.

השלב הראשון

אם מחליטות לעבור ל IVF, בוחרות מקום, פותחות שם תיק וקובעות תור לרופא של המחלקה. רופא המחלקה יטפל בך מעכשיו במקום רופא הפוריות שלך. רופא מחלקת ה IVF מחליט על דרך הטיפול המתאימה לך. תוכנית הטיפולים ודרך הפעולה נקבעת לפי נתוני הפוריות של האשה ולפי מה שנעשה עד כה. אחרי זה, מגיעות להדרכה אצל אחות מחלקת ה IVF. האחות מסבירה על מעקב הזקיקים במחלקה, על התרופות וההורמונים שהרופא רשם ואיך משתמשים בהם. למשל חלק מהדברים צריך לדעת לערבב לבד ולהזריק לעצמך.

שינוע הזרע

תיכף מגיע רגע האמת וצריך להביא את הזרע למחלקת ה IVF. זה קורה גג שבוע לפני שאת אמורה לקבל מחזור. אם בנק הזרע לא נמצא בבית החולים שבו את עוברת את ה IVF, אז:

  1. נוסעות בבוקר למחלקת ה IVF, נותנות פקדון של כ – 4,000 ש"ח ומקבלות מיכל קירור עם חנקן נוזלי. המיכל שומר על הזרע הקפוא קפוא, בטמפרטורה של מינוס 196 מעלות. הצורך להשתמש במיכל המיוחד של מחלקת ה IVF הוא כפול – מצד אחד, שהזרע לא יפשיר ויפגע. מצד שני, מיכל לא תקין עלול לגרום לפציעות עקב כוויות קור או התפוצצות המיכל. לכן אסור לשנע במשהו מאולתר כמו צידנית או תרמוס.
  2. מוודאות שיש את כל הטפסים והחתימות. בנק הזרע יבקשו מכתב אישור העברה מיחידת ה IVF שמתאר מה הם צריכים במיכל (מספר מבחנות, שלב הקפאה, שיטה וכו').
  3. נוסעות לבנק הזרע עם המיכל והטופס ממחלקת ה IVF. את המיכל מסיעים ברכב במושב הנוסע מקדימה עם חגורה.
  4. בבנק הזרע, מחכות כמה דקות ומקבלות את המיכל בחזרה, הפעם עם המנה הקפואה בתוכו.
  5. את המיכל פקידות בחזרה במחלקת ה IVF ומקבלות בחזרה את הפקדון. עכשיו הזרע מחכה שם, מוכן, לרגע שתצטרכי.

מעקב זקיקים

ביום השני של המחזור (מחזור מלא) את מתקשרת לאחיות של מחלקת ה IVF והן מנחות אותך מתי להזריק, כמה ומה דרך הרופא. הן גם יגידו מתי לבוא למעקב זקיקים ודם. נגיד האחיות אמרו תבואי ביום שני. את באה שני בבוקר למחלקת ה IVF, הכול נעשה שם, עושה בדיקות דם וזקיקים. הולכת הביתה או לעבודה. בצהריים האחיות מתקשרות אלייך מה הרופא הנחה – מה להזריק ומתי לבוא שוב למעקב. במשך שבועיים עשית מעקב, זה יכול להיות כל כמה ימים וזה יכול להיות יום כן יום לא. עד שיום אחד מתקשרים ומודיעים לך באיזה יום תתקיים השאיבה של הביציות.

שאיבת הביציות

שלב הבא, שאיבת ביציות. ביום של השאיבה חשוב לקחת חופש. מגיעים בבוקר למחלקה לפי שעה שאומרים לך. חובה להגיע עם מלווה. לא נותנים לעשות בלי כי התהליך לרוב מתבצע בהרדמה מלאה ואחריה אסור לנהוג. ניתן לבקש לבצע ללא הרדמה אבל זה כואב ופחות מומלץ. מגיעים למחלקה, מתקבלים בקבלה,  מקבלים חלוקים סטריליים ומשככי כאבים כמו אופטלגין, נפגשים עם המרדים, מחכים להיכנס לשאיבה. בשלב הבא את ללא בת זוג, בת הזוג מחכה בחדר נפרד. את נכנסת לחדר טיפולים שנראה כמו חדר רגיל אבל הוא בעצם חדר ניתוח סטרילי. לפי שאת מורדמת מוודאים איתך שזה השם שלך וזה המספר של הזרע הנכון.

תחת הרדמה מלאה שואבים את הביציות לפי כמה שיש ביציות בשלות, זה יכול להיות 2 וזה יכול להיות 15 (שזה המון ונדיר ולא יקרה). הביציות שנשאבות נשלחות ישירות ללא מגע יד אדם למעבדה שם כבר מחכה הזרע וישר מתבצעת ההפרייה.

מחכה בהתאוששות כמה שעות. בשלב הזה את מתעוררת, המלווה יכולה להכנס לראות אותך, כשרואים שאת בסדר את משוחחרת לביתך. אומרים לך כמה ביציות נשאבו.

החזרת העוברים

את מחכה לטלפון שיגיד לך לחזור להחזרת בין עוברים. בין 3-5 ימים לפי התפתחות העוברים. גם במקרה הזה, האחות תתקשר ותגיד תבואי ביום ככה וככה. החוק שמחזירים עובר אחד לרוב כי הריון מרובה עוברים הוא יותר מסוכן. כמות העוברים שמחזירים נעשית לפי שיקולי גיל, מספר טיפול וכו'.

העוברים האחרים שהצליחו להפרות יוקפאו ויחכו לסבב הבא במידה ולא הצליחת להיקלט. במידת האפשר, ישתמשו בעוברים הקפואים בניסיונות הבאים ואז הולכים ישר להחזרה. אם לא, ישאבו ביציות נוספות.

החזרה – את באה בבוקר, לא חובה מלווה אך מומלץ. מחליפה ללבוש סטרילי. המלווה (בת זוג, בן זוג, אמא, חברה) יכול להכנס איתך להחזרה. נכנסים, הרופא עם אולטרסואנד על הבטן מוצא את הנקודה אליה הוא יזריק, האחות מחזיקה את האולטרסאונד בזמן שהרופא מחדיר לרחם עם מזרק וצינורית את העובר. רואים את העובר נוחת ברחם במסך האוטלרסואונד. זה מאד מגניב.

את הולכת הביתה. לא חייב חופש או מנוחה. אחרי 14 יום תוכלי לעשות בדיקת דם להריון ולגלות אם נקלטת.

סיבוב חוזר

אז כמו שאמרנו ובטח שמעת הרבה פעמים, רוב הנשים לא נקלטות על הפעם הראשונה וגם לא הרביעית. הסטטיסטיקה היא 5 סיבובים. אם לא נקלטת, ב IVF עושים חודש טיפולים, חודש הפסקה. לפעמים הרופא יחליט שכדי להגביר את הסיכויים שלך להיקלט, צריך להחליף את פרוטוקול הטיפול שלך.

בדיקת הריון כימי

בדיקת הדם אמרה שנקלטת? טיפה מוקדם להגיד מזל טוב. קודם חשוב לוודא שזה לא הריון כימי. הריון כימי זה מצב שכיח ומתסכל בו בדיקת הדם הראתה שיש עלייה בהורמונים המאפיינים הריון (בטא HCG) אבל לא רואים שק הריון בבדיקת אולטרסואנד. בפועל זה אומר שהתחיל משהו קטן בבטן אבל הוא לא התפתח.

אחרי 6 שבועות, אם הכול תקין, מגיעים לבדיקת דופק של העובר במחלקת IVF ומשם, אם הכול תקין, נפרדים ממחלקת ה IVF ומתחילים מעקב הריון רגיל אצל גניקולוג רגיל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *