בחירת תורם זרע פתוח או אנונימי?

איריס, נשואה לליטל ואמא לילד מקסים, גם עברה את התהליך הזה. כדי שלכן יהיה יותר קל, איריס כתבה כמה מילים על בחירת תורם זרע. מה האופציות ואיך בוחרות?

איך בוחרות תורם זרע?

השאלות הראשונות שאנחנו מתבקשות לענות עליהן בבואנו לבחור בנק זרע ותורם הן:

  1. תורם אנונימי או פתוח?
  2. תרומת זרע מהארץ או מחו"ל?

להלן סקירה כללית שתנסה לעשות קצת סדר בבלאגן.

יש לכן מידע או טיפ להוסיף? משהו השתנה? משהו נראה אחרת ממה שאתן מכירות? בבקשה כתבו בתגובות בסוף הפוסט כדי שנוכל לעדכן, לתקן או להוסיף. 

תורם אנונימי

תורם אנונימי הוא תורם שלעולם את או ילדייך לא תדעו מה שמו, ולא תוכלו ליצור עמו קשר. האם זה אומר שהפרטים אודותיו עמומים וחסרים? לדעתי ממש לא. בבנקי הזרע בחו"ל מאגר המידע אודות התורמים, הן הפתוחים והן האנונימיים, הוא ענק. לצד תמונה אחת או מספר תמונות מהילדות (ולעיתים גם צללית של פרופיל התורם),  ישנם הפרטים הכלליים אודות התורם ובהם גיל, גובה, משקל, צבע שיער, צבע עיניים, השכלה ומוצא. לאחר מכן התורם נדרש לענות על מספר שאלונים, ובהם שאלון משפחתי, ובו מידע כללי אודות ההורים, האחים והאחיות שלו, שאלון רפואי מורחב המסקר כל בעיה רפואית או נפשית שעלולה להיות לה השלכה גנטית אצלו ואצל בני משפחתו, שאלון אישי, שבו הוא מספר אודותיו, עיסוקיו, תחביביו והשקפת עולמו בנושאים שונים, ולבסוף גם שאלון אישיות פסיכולוגי הבוחן את סוג האישיות שלו. נוסף על השאלונים הללו, ישנו תיאור סובייקטיבי של התורם שנכתב על ידי המראיינת ששוחחה עמו, ובחלק מהבנקים ניתן אף לשמוע את הריאיון המוקלט ואת קולו של התורם. ישנם בנקים שמפרטים על מראה התורם בפרטי פרטים- צורת העין, גוון העור, מבנה האף, זווית הגבות, מבנה הלסת ועוד, וכן בנקים שיש להם תוספת נחמדה שאומרת לאיזה סלבריטאים התורם דומה. מהם אפשר ממש להבין שהלסת של בן אפלק והאף של בראד פיט.

* בבנקים הישראליים התורמים הם כולם אנונימיים, אך בשונה מהבנקים האירופאיים והאמריקאים, המידע הוא הרבה יותר מצומצם, כאשר ניתן רק המידע הכללי והרפואי, ולא ניתן לראות תמונה של התורם, גם לא מילדותו.

** לקבלת צו הורות דרוש תורם אנונימי

תורם פתוח

תורם פתוח הינה אפשרות שקיימת רק בבנקים בחו"ל. כמות המידע המתקבלת על התורם הפתוח כמעט זהה לזו הניתנת על התורם האנונימי, אך בנוסף, ניתנים גם השם שלו והאפשרות ליצור עמו קשר עם הגיעו של הצאצא לגיל 16 או 18 (לא בטוחה), ועל התורם לענות לפחות פעם אחת. העלות של רכישת מנות זרע מתורם פתוח יקרה מעט יותר מאשר רכישת מנות של תורם אנונימי.

תורם מוכר

ישנן נשים שמעדיפות לקחת זרע מאדם שהן מכירות ושמוכן לתרום להן אותו. חשוב לדעת, שבמדינת ישראל אפשרות זו אינה חוקית, וכן, מעמדו המשפטי של תורם זה יהיה כשל אב לכל דבר, בין אם עוגן הדבר בהסכם ובין אם לא. האופציה היחידה לתורם מוכר זו הורות משותפת.

תורם זרע מחו"ל vs. תורם זרע מהארץ

כאמור, המידע שניתן על התורמים מחו"ל הוא רחב מאוד, ומאפשר תחושה מסוימת של היכרות עם התורם. יחד עם זאת, הבדיקות הגנטיות בחו"ל מצומצמות משמעותית מאשר בארץ, וזאת מכיוון שמחלות בעלות בסיס גנטי נפוצות יותר בקרב יהודים, ובעיקר ממוצא אשכנזי.

תורמים מחו"ל ממוצא יהודי ייבדקו באופן מעט נרחב יותר מאשר תורמים שאינם יהודים, אך ככל הנראה לא באופן מספק, כפי שניתן להסיק מהאיסור של משרד הבריאות על ייבוא זרע של תורם יהודי.

תודה רבה לאיריס מוסן אלון על השיתוף!

כאן דוקותיים על בנק הזרע בתל השומר

איתי אשר והמנהלת של בנק הזרע התמקדו מאד בקטע של בחירת התורם לפי תכונות של מראה חיצוני ותחום עיסוק. מעניין ומאד שונה מהחוויה שלי בבחירת תורם. אני הרגשתי שזה לא משנה כי הכול רולטה, שגם לגבר הכי יפה יכול להיות סבא פחות יפה שדווקא הגנים שלו ינצחו. גם על סעיף המחלות במשפחה של התורם, האחות הקורעת שהדריכה אותנו אמרה "סרטן בגיל 20 זה לא טוב, סרטן בגיל 80 זה כל אחד צריך למות ממשהו" (וגם "אם כתוב שאין מחלות, זה בינתיים"). לא יודעת מה הסטטיסטיקה אומרת.

הבחירה בתורם האקדמאי לוקחת אותי לשאלות nurture vs nature. האם הצלחה (כמו שכל אחת תופסת אותה) היא תולדה של טבע או של חינוך?

מה דעתכן? לפי מה אתן בוחרות?

 

 

את במקרה גרה בגבעת שמואל?הצטרפי לאיריס שמקימה שם קהילת משפחות גאות בקבוצת הפייסבוק "גאווה בגבעה"
הנה כמה תמונות מאירוע הגאווה הראשון שאיריס אירגנה בגבעת שמואל:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *