סיכום פאנל תרומות זרע במרכז הגאה פברואר 2019 – חלק רפואי

השבוע הייתי בפאנל תרומות זרע במרכז הגאה בגן מאיר, האולם היה מלא עד אפס מקום בנשים, היה מדהים, שאלו מלא שאלות, הדוברות היו ממש מקצועיות והסבירו את הדברים בצורה בהירה וזורמת. התחושה שלי הייתה שעל כל זוג נשים באולם, יש עוד זוג בבית שלא גר בתל אביב או לא יכל להגיע באותו ערב. המטרה שלנו באתר היא בדיוק זה – להנגיש מידע לכולם, לכל מי שצריכה או מתעניינת, אז סיכמתי את מה שנאמר והנה זה פה. לנוחות, פיצלתי ל2 חלקים. בחלק 1 – סיכום החלק הרפואי של שריתה. בחלק 2 – סיכום החלק המשפטי של עו"ד עדן.

יש לכן מידע או טיפ להוסיף? הייתן בפאנל ואתן זוכרות משהו אחרת? בבקשה כתבו בתגובות בסוף הפוסט כדי שנוכל לעדכן, לתקן או להוסיף. 

בפאנל השתתפו:

 • עו"ד מיכל עדן – מייצגת משפחות להט"ב
 • שריתה קאופמן – עובדת במעבדת בנק הזרע 'אסף הרופא' ואחראית על יבוא הזרע
 • ענבל קצף – בת 42, לסבית, מגדלת בזוגיות שלושה ילדים שנולדו מתרומת זרע

​ענבל התחילה בזה שהיא זיהתה צמא לידע בנושא תרומות זרע בקהילה וארגנה את הפאנל כדי להנגיש. הדגישה שכל הזמן הכל משתנה, מהבדיקות שדורשים ועד הבירוקרטיה לקבלת צו הורות. המידע נכון לפברואר 2019.

מבנה הפאנל

מבנה פאנל תרומות זרע מרכז גאה

בדיקות רפואיות

התהליך  מתחיל בתור אצל רופא נשים מומחה בפריון. הוא יפנה לבדיקות רפואיות מקדימות. בדרך כלל בדיקות דם, בדיקות גנטיות ובדיקה גניקולוגית.

בדיקות גנטיות כדאי ששתי בנות הזוג יעשו. אם באות לפתוח תיק ויודעות שאחת נשאית, אז הבנק שולח את התורם לעשות את הבדיקות הדרושות. אם לדחות, בעתיד ייתכן שלא ניתן יהיה לעשות את הבדיקות האלו (אם התורם לא יהיה זמין וכו').

שריתה עובדת בבנק הזרע של אסף הרופא, בכל בנק הנהלים קצת שונים, בחלק צריך להגיע לאחר ביצוע בדיקות רפואיות ובאחרים יתנו הפניות משלהם. בכל מקרה, היא ממליצה להתחיל מהבדיקות הגנטיות. תמיד צריך וזה לוקח הרבה זמן. כדי לבצע אותן, מבקשים בדיקות פוריות מאחות קופת החולים ועושים בהתאם למוצא (במוצא האב מציינים לא ידוע).

אופציות זרע

מנות זרע אפשר להשיג מאחת האופציות הבאות: בנק זרע ציבורי, בנק זרע בחו"ל (דרך בנק ישראלי), בנק זרע פרטי או מתורם מוכר (בישראל לפי חוק אין דבר כזה תורם מוכר, יש תורם אנונימי או אבא).

הבדלים בין הבנקים

לבנקי הזרע פונים בחורים צעירים בני 19-30, רווקים, בריאים שעברו בדיקות רפואיות בהתאם להוראות משרד הבריאות. יש בנקים שעושים יותר בדיקות לגברים תורמי הזרע מבנקים אחרים, למשל בנקים פרטיים עושים יותר בדיקות גנטיות.

יש בנקים שמחזיקים בקטלוג התורמים תורמים עם מחלות גנטיות. זה מחייב אותנו, הנשים, לבדוק את עצמה בייעוץ גנטי מול הפרופיל של התורם כדי לראות שאנחנו לא נשאים לאותן מחלות. כשיש התאמה גנטית, לפעמים שריתה ממליצה לבחור בתורם עם המחלה הגנטית כי תהיה עליו פחות "תחרות" מול לקוחות אחרות.

ייבוא זרע מחול

אסף הרופא מייבאים זרע מ-3 בנקיפ בחו"ל, בקרוב מצטרף הרביעי. 2 מהם באירופה ו-2 בארה"ב.

תורם ישראלי או תורם מחו"ל?

יתרונות לתורם ישראלי:

 • התורמים זמינים, אפשר לעשות להם יותר בדיקות ודגימות במידת הצורך.
 • האחיות מכירות את התורמים אישית.

חסרונות לתורם ישראלי:

 • על תורם ישראלי מקבלים מידע בסיסי: צבע עיניים, צבע שיער, תחביבים ופרופיל גנטי.
 • בישראל כל התורמים אנונומיים. אין תמונות שלהם. כמו שאמרנו, תורם מוכר נחשב משפטית אבא.
 • הלכתית עדיף לקחת זרע לא יהודי, אחרת הילד עלול להחשב שתוקי ברבנות.
  לפי הנחיות משרד הבריאות אסור לייבא זרע של תורם יהודי מחו"ל. אפשר אולי לקבל אישור מיוחד באופן נדיר.
  כמו כן, כמובן שאין אפשרות לטוס עצמאית לחו"ל ולהביא זרע, זה חומר ביולוגי ובנק הזרע לא יסכים לאחסן זרע שלא הגיע בצורה מסודרת.

יתרונות לייבוא זרע מחו"ל:

 • יש המון מידע על התורמים – רקע משפטי, פרופיל פסיכולוגי, תמונות, תיק רפואי ולעיתים אפילו הקלטת קול.
 • יש אופציה לתורם עם זהות פתוחה שהילד בגיל 18 יוכל לקבל מידע מהבנק בחו"ל. התורם יכול לסרב או להעלם לבנק.
 • בחו"ל יש המון סוגי מנות – מנות לIUI לא שטופות (זול), מנות ל IVF שטופות (יותר איכותי).

באסף הרופא עובדים עם איגוד הגנטיקאים על פרטיות המידע הגנטי. הבנק מתחייב על חיסיון מוחלט. האנונימיות של התורמים נשמרת מול הנשים וההיפך, גם האנונימיות של הנשים נשמרת.

אסף הרופא בנק הזרע

מחירים

מנה של תורם מישראל עולה כ-1000 ש"ח.

עלויות של שמירת מנות עתידיות של זרע באסף הרופא הן לפי החלטת משרד הבריאות – 350 ש"ח לשנה. אפשר לשמור ל 15-20 שנה.

מחיר זרע בייבוא מחו"ל נקבע לפי איכות הזרע. ככל שהזרע יותר איכותי, הוא יותר יקר. יש בנקים יותר יקרים ויותר זולים. המחירים הם סביבות 3500-5200 ש"ח פר מנה מחו"ל. מנה אחת מספיקה לטיפול אחד. ב IVF לפעמים אפשר בחלק מהבנקים להשתמש במנה ליותר מטיפול אחד.

ממליצים להביא 4-5 מנות, עדיף 10 מראש. אם יודעים מראש שצריך IVF אז לקנות מנות של IVF עם זרע שטוף.

כמה לקנות?

תלוי בגיל האישה, בפרופיל הטיפול שקבע רופא הפוריות, בכמות הילדים שרוצות. שריתה ממליצה לקנות לפחות 10 מנות זרע. בממוצע לוקח לזוגות 5 ניסיונות עד להריון.

אין מנות מראש. כשנכנסות להריון צריך מיד להודיע לבנק הזרע כדי שהם ימכרו לך את המנות הנותרות של התורם שלך עבור הריונות עתידיים, לילדים הבאים. בזמן ההריון עלולות להגמר המנות של התורם הנבחר ואז צריך להחליף, אין בלעדיות על תורם.

לפני טיפול תמיד כדאי לוודא שיש מנות, להיות עם יד על הדופק מבחינת כמה מנות נשארו בבנק מהתורם.

לא ניתן לדעת כמה הריונות יצאו מתורם, אבל כן אומרים אם היו הריונות או לא, כדי שהנשים יוכלו לנסות להסיק מי "אלוף ההפריות".

הגבלת מספר התרומות מכל תורם זרע

בישראל אין הגבלה בחוק בנק זרע, מספר התרומות של כל תורם לא מוגבל לפי חוק אבל הבנקים עצמם כן משתדלים להגביל עד 8-10 משפחות מתורם.

בישראל קשה להשיג תורמים. בין הבנקים יש מאגר תורמים חסוי כדי למנוע מהתורמים לנדוד לבנקים אחרים. גם חלק מהבנקים הפרטיים משתתפים ביוזמה זו.

תרומת זרע מחבר

בישראל, כאמור, אין תורם מוכר. האבא הביולוגי יכול אוטומית לקבל משמורת על הילד. גם אם נחתם מולו הסכם, ההסכם לא חוקי וחוזה לא חוקי לא תקף.

זרע קפוא

משתמשים בזרע קפוא כדי לא להעביר לאשה מחלות כמו איידס או צהבת. הזרע נמצא בהסגר 3 חודשים.

איך בוחרים בנק זרע?

בלי הבדיקות הרפואיות לא ניתן לנפק זרע אבל אפשר לפתוח תיק ולשמוע מה מציעים.  בוחרים לפי התרשמות, מחיר ויחס אישי.

פתיחת תיק בבנק הזרע

פתיחת תיק בבנק הזרע זה כמו לפתוח כרטיס בקופת חולים. התיק הוא רפואי.

עלות פתיחת תיק היא 350 ש"ח. השיחה של פתיחת התיק אורכת שעה וחצי.

אם שתיים רוצות, כל אחת פותחת תיק בנפרד ונותנות אישור לבנק הזרע להשתמש בזרע עם ייפוי כוח לבת הזוג. אם חותמות מראש, בת הזוג תוכל להשתמש.

לחלק 2 – סיכום החלק המשפטי של עו"ד עדן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *