מושגי יסוד שבנק הזרע רוצה שתדעו

השבוע היינו בבנק הזרע בפגישה ראשונה. קיבלנו מהם מילון מושגים נהדר שרציתי לשתף לטובת כולן.

יש לך מושג להוסיף? רוצה לחדד את אחד הפירושים? אל תשמרי בבטן 🙂 כיתבי לנו בתגובות או בפרטי דרך טופס צרי קשר! 

סוגי זרע

הקפאת זרע

זרע טרי הוא בעל סיכויי הפרייה טובים יותר, אולם בנקי זרע משתמשים בזרע קפוא בלבד. הסיבה אינה רק שזרע מוקפא קל יותר לשינוע אלא גם כדי להבטיח את בריאות האשה – זרע טרי לא ניתן לשלול נשאות של נגיף האיידס.

זרע שטוף

זרע שעבר שטיפה לפני הקפאה. מוכן להזרעה תוך רחמית ללא צורך בטיפול נוסף במעבדה. מוכן לשימוש ולכן יותר יקר. ניתן להשתמש בזרע שטוף ל IUI ול- IVF.

בזרע מסוג IUI הריכוז המינימלי של תאי זרע בתנועה למנה הוא 7-15 מיליון זרעונים. בזרע שטוף מסוג ART IUI הריכוז המינמאלי הוא 4-6 מיליון זרעונים בתנועה למנה .

זרע לא שטוף

זרע שהוקפא ללא טיפול מקדים, הכולל את נוזל הזרע (נוזל סמינאלי) וחומר הקפאה. זה סוג זרע יותר זול. בזרע מסוג זה יש לפני שטיפה 10-15 מיליון זרועונים בתנועה.

ניתן להזמין זרע לא שטוף ולשטוף את הדגימה בארץ לצורך טיפול IUI, אבל חשוב להבין ששטיפת הזרע מפחיתה את כמות הזרעונים בתנועה במנה ובנק הזרע לא יכול להבטיח מה תיהיה איכות הזרע לאחר שטיפתו.

מיועד ל – (ICI (intra cervical insemination , בעברית: הזרעה תוך צווארית.

יש גם סוג זרע ART ICI שהוא זרע לא שטוף עם ריכוז מינימלי של עד 6 מיליון זרעונים בתנועה לפני שטיפה. סוג עוד פחות איכותי ועוד יותר זול הוא IVF, זרע לא שטוף זול שמיועד לטיפולי IVF בהם בוחרים זרעונים בפינצטה. אלו מנות בנפח מאד קטן עם ריכוז מינימאלי של עד 4-5 מיליון זרעונים בתנועה למנה לפני שטיפה. הבנק שלנו לא עובד עם סוגי זרע אלו, כנראה בגלל האיכות הנמוכה והסיכון שאחרי השטיפה עלול לא להשאר הרבה עם מה לעבוד.

סוגי תורמים

תורם סגור/תורם אנונימי

תורם שזהותו תישאר חסויה ללא יכולת עתידית לצאצא ליצור איתו קשר.

תורם פתוח עם זהות פתוחה / תורם פתוח ללא יכולת זיהוי התורם

מסלול התורם הפתוח נועד לאפשר לצאצאי התורם ליצור קשר עם התורם כשהם יגיעו לגיל 18 או 21. מטרת יצירת הקשר היא לספק סקרנות ולאפשר ללמוד יותר על מוצאו של הצאצא. כדי שהאופציה תתקיים, יש לרשום את הילד או הילדה לאחר הלידה בבנק ממנו נוצרו ומלא את כל הטפסים שהם מבקשים. ללא ההודעה לבנק, לא יהיה אפשר לקיים את אופציית יצירת הקשר.

בנקי הזרע משתנים באופן הספציפי של אופן יצירת הקשר ומידת ההתחייבות של התורם והבנק לקשר הפוטנציאלי העתידי.

זהות פתוחה ללא יכולת זיהוי התורם זה כשהתורם אנונימי אך בעתיד תהיה לצאצא יכולת לנסות ליצור קשר עם התורם דרך הבנק כמתווך.

נגיף ה- CMV

ה CMV הוא נגיף ממשפחת ההרפסים. בערך 60% מהאוכלוסייה נחשפה לנגיף ופיתחה נוגדנים (IgM בטווח הקצר ו- IgG בטווח הארוך).

בשגרה, אנשים בריאים שנדבקים ב CMV מרגישים קצת חולשה, חום ועייפות. לא דרמטי. בהריון, אם נדבקים פעם ראשונה ב CMV זה עלול לפגוע בעובר בצורה קשה, עד כדי הצורך להפסיק את ההריון.

לכן, בכל הבנקים בחו"ל יש מידע על CMS. הבנקים מדווחים על קיום נוגנים מסוג IgG בדם של התורם. אם יש לו נוגדנים מסוג IgM זה אומר שאולי התורם עדיין מדבק והמנה מושמדת.

לאחרונה, חלק מהבנקים התחילו להשתמש בטכנולוגיה חדשה להפחית אפילו עוד יותר את הסיכוי להדבקה ב CMV – שיטת PCR. בשיטה זו מבצעים בדיקת נוכחות של הנגיף בנוזל הזרע או בדגימת שתן של התורם. חלק מהבנקים ממשיכים עם השיטה הקודמת המכונה "השיטה הסרולוגית".

אשה שיש בדם שלה נוגדנים ל- CMV לא צריכה לדאוג. הבעיה היא רק עם חשיפה ראשונית לנגיף בהריון. ברגע שנחשפת לפני, הכול בסדר ואין בעיה להשתמש גם בתרומת זרע של תורם עם CMV.

 

מכירות מושגים נוספים שלא מוזכרים פה? ספרו לנו בתגובות ונעדכן בתוכן.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מחשבה אחת על “מושגי יסוד שבנק הזרע רוצה שתדעו”