איך מתחילות? מדריך הקמת משפחה מתרומת זרע ללסביות

הגעתי לתהליך הרחבת התא המשפחתי שלנו מאד אבודה. הרגשתי שיש הרבה שלבים, חלקם דורשים לסיים קודם בדיקה פה ולהביא חותמת משם, הכול מאד מבלבל ולפעמים כשמתחילות מאוחר אז גם השעון הביולוגי ממליץ להזדרז ולעבוד יעיל. מזל שמירה וטלי הכינו מדריך כזה מסודר, יסודי ועם הסברים מפורטים שיכול מאד לעזור.

יש לכן מידע או טיפ להוסיף? משהו השתנה? משהו נראה אחרת ממה שאתן מכירות? בבקשה כתבו בתגובות בסוף הפוסט כדי שנוכל לעדכן, לתקן או להוסיף.

המסע מתחיל מההחלטה לעשות ילד.ה והבחירה מי תכנס להריון במידה ואתן זוג.
זו החלטה מאד אישית. לפעמים ברורה, כשמישהי אחת רוצה והשנייה לא רוצה או לא יכולה. לפעמים פרי של שיחה זוגית קשה או אולי דווקא מרגשת. לפעמים הגיל הוא פקטור, אומרים שמגיל 35 יותר קשה להרות אז יש זוגות שמתחילות מהמבוגרת יותר. בכל מקרה, מהרגע שבחרתן – אתן יוצאות לדרך.

ראשי פרקים

 1. הפניות לבדיקות מרופא משפחה
 2. בדיקות פרופיל הורמונלי
 3. בדיקות גנטיות
 4. בחירת בנק זרע
 5. פתיחת תיק בבנק זרע
 6. בחירת תורם מבנק זרע ורכישת זרע
 7. משלוח המנות
 8. מעקב זקיקים
 9. הזרעה
 10. מחירים

1) הפניות לבדיקות מרופא משפחה

השלב הראשון הוא לבקר אצל רופא משפחה ולקבל הפניות לכל הבדיקות שצריך להגיע איתן לבנק הזרע.

 1. קובעות תור לרופא המשפחה ומקבלות הפנייה לבדיקות הרלוונטיות. לכל בנק יש את הבדיקות שלו ולכן צריך לקבל רשימה מהבנק שרוצים לפתוח את התיק אילו בדיקות רפואיות הוא דורש (בדיקות נפוצות: בדיקת סוג דם, הפניה לכירורג שד וכו׳).
 2. בקשת טופס התחייבות מהקופה עבור אותו בית חולים ( לא לכולם יש טופס התחייבות) במכבי יש לאיכילוב לדוגמא. צריך לבקש טופס התחייבות דרך האתר של הקופה, ולצרף לבקשה הפנייה מרופאת המשפחה לבית החולים (על מנת לפתוח תיק). בבבקשה של טופס ההתחייבות יש לציין באיזה תאריך התור לבנק הזרע.  ועדיף לקבל את הטופס לפני התור בבנק הזרע (הם מוכנים לקבל אותו גם שבוע-שבועיים אחרי).

2) בדיקות פרופיל הורמונלי

בדיקות פוריות (נקראות גם פרופיל הורמונלי) מתבצעות על ידי בדיקת דם. רופא המשפחה מפנה לבדיקות הרלוונטיות (אם הרופאה לא יודעת תבדקו אילו בדיקות יש לעשות על מנת לפתוח תיק בבנק הזרע). כדאי לקחת בחשבון שחלק מהבדיקות מתבצעות לאחר צום של 12 שעות, ערות של שעתיים לפני הבדיקה וביום השלישי למחזור.

למה בכלל צריך את זה? על מנת לפתוח תיק בבנק הזרע

פרוצדורה:

  1. קובעות תור לרופא המשפחה ומקבלות הפנייה לבדיקות הפרופיל ההורמונלי
  2. מבצעות את בדיקת הדם. הולכות לסניף שבו יש שרותי מעבדה ואפשר לעשות בדיקות דם. יש להיות ערות שעתיים לפני הבדיקה ואחרי צום ממושך וביום השלישי של המחזור. (אם זה יוצא יום שבת נראה לי שאפשר בבוקר של ראשון).
  3. קובעות תור לרופא פוריות (כדאי לקבל המלצות כי אותו רופא נרצה שילווה אותנו בכל התהליך של ההפריות).
  4. נפגשות עם רופא פוריות, רק אחרי שיש כבר תשובות של הבדיקה (מחליטות מי תתחיל את ההפריות ורואות אם יש בעיה כלשהי שצריך לקחת בחשבון).

3) בדיקות גנטיות

בדיקות גנטיות מאפשרות לוודא שאין אותו גן בעל תסמונת כלשהי גם לתורם וגם לאישה. בנוסף, אם קיים גן לא רצוי אז לפעמים יש בדיקות בהריון שניתן לבצע על מנת לוודא שהעובר ללא אותה תסמונת. מצד שני, יש כאלו שיעדיפו לא לבצע את כל הבדיקות כי גילוי גן עם תסמונת נדירה לעתים רק מלחיץ ובדיקות במהלך ההריון לעתים מספיקות. אם כן מחליטות לעשות בדיקות גנטיות יש שתי אפשריות: בדיקות מינימליות ובדיקות גנטיות מורחבות.

דרך קופת החולים הבדיקות הבסיסיות ממומנות, אך עבור כל בדיקה מורחבת יש להוסיף כסף (אותו סכום ל״מגן זהב״ ול״מכבי שלי״). יוצא לכל אחת בסביבות בין 700-1200 ש״ח.

אם בוחרות לעשות את הבדיקות הגנטיות באופן פרטי, מבצעות בדיקות מורחבות בלבד ואי אפשר לבקש בדיקות רק בסיסיות. בנוסף אי אפשר לבקש לעשות חלק כן וחלק לא אלא חייבות לעשות את כל הבדיקות המורחבות. לנו התשלום באופן פרטי היה 1700 לכל אחת כאשר ביטוח בריאות פרטי מחזיר בערך 1300 שח לכל אחת.   

הבדיקה עצמה היא כמו מתן רוק והיא נערכת בערך 10 דקות (יש כאלה שעושים על ידי מתן דם).

פרוצדורה:

 1. קובעות תור לבדיקות הגנטיות (דרך הקופה יכול לקחת כחודש עד התור ודרך פרטי עד שבועיים).
 2. הולכות לתור, שם שואלים האם ידוע על עניינים גנטים כלשהן שיש במשפחה (כדאי לדעת מראש לגבי כל מיני מחלות גנטיות).
 3. מקבלות את התוצאות כחודש וחצי לאחר התור.
 4. במקרה של בעיה ניתן להתייעץ עם יועץ גנטי (יכול להמליץ על ריצוף גנטי וכו׳).

4) בחירת בנק זרע

חשוב לבחור את בנק הזרע הנכון לכן. בנקי הזרע משתנים אחד מהשני במחירים, ברמת ההיענות והשירות ובשיתופי הפעולה עם בנקים בחו"ל. לפניכן רשימת הבנקים שאספנו.

בנקים פרטיים:

 • אסותא סופרם –
  • 2 סניפים. אחד בת"א ברמת החייל והשני בחיפה בקניון הסינמול.
  • אין ייבוא זרע מחו"ל אישי בזמן לבחירתכן אלא רק ייבוא קבוצתי.
  • מחיר ייבוא מחו"ל 18 אלף ש"ח. לא ידועה עלות שנתית לאחסון כל מנה.
  • מאפשרים לפתוח תיק זוגי בבנק הזרע לשתי בנות הזוג.
 • הרצליה מדיקל סנטר –
  • נמצא בהרצליה ברחוב רמת ים
  • אין ייבוא זרע מחו"ל אישי בזמן לבחירתכן אלא רק ייבוא קבוצתי.
  • מחיר ייבוא מחו"ל 15 אלף ש"ח. לא ידועה עלות שנתית לאחסון כל מנה.
 • קריובנק –
  • נמצא ברמת השרון, רחוב ששת הימים.
  • אין ייבוא זרע מחו"ל אישי בזמן לבחירתכן אלא רק ייבוא קבוצתי.
  • מחיר ייבוא מחו"ל 12 אלף ש"ח.
  • 200 ש"ח עלות שנתית לאחסון כל מנה.

בנקים ציבוריים:

 • אסף הרופא
  • נמצא ליד צריפין (איזור ראשל"צ)
  • ניתן לעשות ייבוא אישי. עד 5 מנות במחיר של 5000 שח, בין 6-10 במחיר של 10000 שח.
   ייבוא קבוצתי נעשה רק בתאריכים ספציפים מספר פעמים בשנה.
  • מאפשרים לפתוח תיק זוגי בבנק הזרע לשתי בנות הזוג.
 •  איכילוב
  • נמצא בתל אביב
  • ניתן לעשות ייבוא אישי במחיר 3000 שח לשתי בנות הזוג, במידה והמשלוח נעשה במיכל אחד.
  • 329 ש"ח עלות שנתית לאחסון כל מנה.
  • אין תיק זוגי, רק נפרד לכל אחת. עולה 200 ש"ח.
  • לעיתים מוסיפים תשלומים נוספים, למשל על הנפקת אישור לבית משפט כשניגשים לבקש צו הורות.
 • תל השומר
  • נמצא ברמת אפעל
  • ניתן לעשות ייבוא אישי במחיר 3700 שח לכל אחת (אפילו שהזרע לשתיכן)
  • 329 שח עלות שנתית לאחסון לאחסון כל חמש מנות
  • תיק נפרד לכל אחת. 441 שח לכל פתיחת תיק.

5) פתיחת תיק בבנק זרע

התהליך עצמו די פשוט. קובעים תור טלפוני, מגיעים, ממלאים טפסים וזהו. בנקי הזרע נמצאים בבתי חולים במחלקות לפיריון הגבר.

פרוצדורה:

 1. קביעת תור זוגי לפתיחת תיקים (להגיע לתור עם כל התוצאות של הבדיקות מסעיף 1 ועם הטופס מסעיף 2 , אם יש). אפשר תור בנפרד לכל אחת אבל יותר נחמד ביחד. רוב הבנקים פותחים תיק לכל אחת ורק לשני בנקים יש את האופציה לתיק זוגי (ממה שהבנתי, תיק זוגי זה לא חוקי בארץ כעיקרון אז לא ברור איך הם עושים את זה.) ההבדל בין תיק זוגי לשני תיקים נפרדים הוא שכאשר רוצות להעביר זרע מתיק אחד לשני יש צורך באישור של משרד הבריאות (אמרו לנו שזה לא בעייתי לקבל אבל לא מכירות כאלו שבאמת עשו את ההעברה אז לא יודעות ) ונראה לי מסמך שמראה על זוגיות. כדאי להגיע ביחד לפתיחת התיק, גם אם רק אחת מכן רוצה להכנס להריון, זה עשוי לעזור בעתיד בהגשת צו הורות עבור האמא הלא ביולוגית.
 2. הולכות לתור, פותחות תיק. אם כבר בחרתן תורם אז יש לוודא שהבנק בארץ אכן עובד עם הבנק של התורם. אפשר לשאול אם עבדו בעבר עם הבנק הזה או אם אתן הראשונות וכו׳.  באיכילוב הרופא שפותח את התיק הוא לא זה שמטפל בייבוא זרע מחו״ל (שקוראים לו שימי) ולכן, אם לא רוצות להגיע פעמיים לבנק יש לוודא שהתור נקבע לתאריך ששני הרופאים נמצאים.

6) בחירת תורם מבנק זרע ורכישת זרע

ראשית נשאלת השאלה אם לבחור מבין בנקי הזרע בארץ או בחו״ל. אם בוחרים מחו״ל יש לקחת בחשבון שלכל בנק זרע בארץ יש את הבנקים בחו״ל שאיתו הוא עובד ולכן אם יש עדיפות לשמירת המנות בבנק זרע ספציפי בארץ יש לבדוק עם אילו בנקים בחו״ל הוא עובד ולבחור תורם מאחד הבנקים האלו.

בדרך כלל קונים 5-10 מנות. מי שרוצה לוודא שיהיו לה ליותר מילד אחד מאותו תורם יכולה לקנות יותר מנות מראש. שימו לב שיש תשלום שנתי על אחסון הזרע פר מנה, יותר מנות, יותר תשלום שנתי קבוע על אחסון.

בנקי הזרע בארץ:

כל מנה עולה בערך 500-1000 ש״ח. לא צריך להתעסק עם משלוח. התורמים אנונימיים – נקרא תורם סגור. כל בנק מגביל את התרומה ל- 8-9 משפחות לכל תורם (אך אי אפשר לדעת אם התורם תרם בכמה בנקים בארץ). נראה לי שיש מאגר ארצי של אחים.אחיות למחצה. יש בדיקות איכות זרע (מניחה שיש גם בחו״ל). (איכות הזרע של התורמים בין 10-12 MOT).

בנקי זרע בחו״ל:

בקניית המנות של התורם, יש לתת לבנק הזרע בחו״ל כתובת של בנק זרע בארץ שיקלוט את המנות ויאכסן אותן. זה החוק, רק דרך בנק ישראלי אפשר לייבא זרע מחו"ל. בנוסף יש לקבל אישור מבנק הזרע בארץ ולהעביר אותו לבנק הזרע בחו״ל. כל בנק בארץ עובד עם בנקים שונים בחו״ל ולכן חייבות לוודא שפתיחת התיקים תעשה בבנק בארץ שמוכן לקלוט את המשלוח מאותו בנק ספציפי בחו״ל. כשפותחים תיק בבנק זרע בארץ, הם מתווכים ומסדרים הכול מול הבק בחו"ל.

כל שנה משרד הבריאות מאשר רשימה של בנקי זרע בחו״ל שמהם ניתן לייבא זרע (הרשימה מתעדכנת מעת לעת, כרגע העדכנית ביותר היא מנובמבר 2017). כל מנה עולה בין 500 דולר עד 900 יורו (תלוי אם זה תורם פתוח או סגור, בהיקף המידע הזמין על התורם ובטיב המנות ותלוי אם לפני או אחרי שטיפה). לכל בנק ניתן להיכנס ולקבל מידע בסיסי או לשלם ולקבל יוזר וסיסמא ואיתו לקבל מידע מורחב על התורמים (בקריובנק ובמדיקל סנטר מקבלים את זה בחינם). בנוסף לתשלום על כל מנה, יש לשלם על המשלוח ויש לשלם לבנק הזרע בארץ עמלה על קליטת המשלוח. ישנם שני סוגי משלוחים. ייבוא אישי וייבוא רגיל. ייבוא רגיל עולה בין 12000-18000 (תלוי באיזה בנק בארץ פותחים תיק) וייבוא אישי עולה 3000-6000 פלוס דמי משלוח (מארה״ב למשל זה 2500 ש״ח). ייבוא רגיל אומר שמטפלים במשלוח ולא צריך להתעסק עם זה, וייבוא אישי אומר שאנחנו אחראיות על המשלוח ועל תיאום כל הגורמים (למשל להעביר את ה- trecking number לאלו שלוקחים את המשלוח כשהוא מגיע).

קריטריונים אפשריים לבחירה:

 • מחיר, נניח לפי סוג הזרע: לדוגמא motility גבוה – עולה יותר.
 • בלעדיות – רק בקריובנק לונדון
 • גנטיקה – לא בכל הבנקים יש את כל הבדיקות הגנטיות.
 • לא יהודי אם זה מבנק בחו״ל (אסור להביא זרע של תורם יהודי לארץ)
 • היסטוריה רפואית
 • תורם סגור/פתוח
 • סוג דם (לא נורא אבל ייתכן בעיה עם שילוב סוגי דם שיש לתורם ולאישה – Rh incompatibility)
 • מראה (לדוגמא – ,african american, caucasion ), ועוד…
 • היסטוריה מתועדת של הריונות מהתורם

* לקחת בחשבון שרק הבדיקות הגנטיות נעשות דרך הבנק ולכן אי אפשר לדעת בוודאות אם התורם סתם מנפיץ. אפשר לשאול את הבנק אם יש להן מדיניות אכיפה כלשהי לגבי האינפורמציה שהתורם מוסר.

* טבלה עם עוד אינפורמציה בסוף סעיף 4.

7) משלוח המנות

ביורוקרטיה. נראה לי שלא צריך לגשת לבנק הזרע ואפשר לעשות הכל באינטרנט ובפקס (אנחנו נסענו לבנק הזרע, אבל נראה לי שלא חובה).

פרוצדורה:

 1. כשמזמינים משלוח יש תשלום דמי משלוח מחו״ל עבור בנק הזרע בחו״ל.
 2. מבנק הזרע בחו״ל שולחים מסמכים עבור כל אחת שצריכה לחתום.
 3. מבנק הזרע בארץ יש לחתום על אישור ייפוי כח למסירת המשלוח כשהוא מגיע לארץ (אותו שולחים לבנק בחו״ל) ניתן לשלוח בפקס לבית החולים.
 4. מספר מעקב משלוח tracking number
 5. בשורה התחתונה – אתן לא אמורות לדאוג למשלוח, שחרור ממכס וכו – את כל הפרוצדורה עושה הבנק בארץ בו בחרתן לנהל את הייבוא.

8) מעקב זקיקים

כדי לדעת באיזה יום הביוץ (באיזה יום צריך לעשות הזרעה) יש לבצע מעקב זקיקים.

פרוצדורה:

 1. קודם כל צריך לקבל הפנייה מהרופא פריון למעקב זקיקים. ההפנייה הזו היא רב פעמית מה שאומר שאתן משאירות אותה אצלכן ולא נותנות אותה לקופת החולים
 2. ביום ה 12 אחרי קבלת מחזור (בדרך כלל, הרופא יקבע מתי מתחיל המעקב) יש ללכת קופת החולים לבדיקת אולטרסאונד ובדיקת דם
 3. יש מקומות ספציפיים ושעות ספציפיות ( לפחות במכבי) בהן ניתן להגיע לעשות את האולטרסאונד ללא תור.. פשוט מגיעים על הבוקר ועושים גם את הבדיקות דם במעבדה וגם את האולטרסאונד. תוצאות בדיקת הדם מגיעות לקראת השעה 12 ואז שולחים לרופא את התוצאות של שתי הבדיקות והוא מחליט איך ממשיכים
 4. זקיקים מתחילים למדוד מגודל 10-12 מ״מ. כאשר זקיק מעל 15-16 נחשב סביר להזרעה
 5. בדרך כלל יש הרבה זקיקים קטנים אבל רק אחד ( או אם יש לכן מזל אז 2) גדל וניהיה זקיק מוביל… מהזקיק יוצאת הביצית
 6. גם ביום שישי ניתן לעשות מעקב , יש לברר איפה נמצאת המרפאה הפתוחה. בדרך כלל צריך להגיע עד 08:30

9. הזרעה

הזרעה טבעית (ללא לקיחת הורמונים):

 1. ניתן לעשות באופן פרטי או דרך רופא בבית החולים בו נמצא הזרע
 2. יש חילוקי דעות האם להוציא את הזרע מהבנק וליסוע איתו לרופא אחר ( בינתיים הזרע מפשיר) פוגע באיכות הזרע או לא (אמרו לי שזה שטויות).. לשיקול דעתכן.
 3. במידה ואתן עושות את ההזרעה בבית החולים , זה עולה בערך 200-400 ש״ח ויש אפשרות להוציא טופס 17 מקופת החולים ולא לשלם בכלל.
 4. הפרוצדורה מהירה, 5 דקות בערך: שמים מפשק ואז לוקחים צינור דק מאוד וארוך ומחדירים אותו לאזור צוואר הרחם ודרכו מועבר הזרע פנימה
 5. תוודאו לפני ההזרעה כי המזרק עם הזרע הוא אכן עם השם שלך ושלא התבלבלו עם מישהי אחרת (הרופא מראה לך את השם שכתוב על המבחנה ואת מאשרת)
 6. מומלץ להישאר לשכב כמה דקות אחרי (כך אומרים)
 7. לפעמים אחרי ההזרעה חלק מהנוזל יוצא החוצה. זה קורה, אין מה לעשות, לא להילחץ.
 8. לפעמים יש כאבי בטן או התכווצויות אחרי הזרעה, לפעמים גם דימום קל, זה תקין.. אם יש החמרה אז עדיף להתייעץ עם רופא.
 9. אחרי שבועיים מיום ההזרעה ניתן לבדוק האם את בהריון ע״י בדיקת דם שנקראת בטא, הבדיקה מודדת הורמון מסוים שקיים רק בהריון. כל תוצאה מתחת לחמש אומרת שאת לא בהריון.

מידע כללי:

 • הפרייה חוץ גופית ממומנת מקופת החולים רק לאחר 3 נסיונות עם הורמונים.
 • הזרעה ניתן לעשות בבית חולים או אצל רופא שעובד בבית חולים. אי אפשר לעשות הזרעה במרפאה של רופא פרטי ( בדרך כלל.. אלא אם כן הבנק בו מאוחסן הזרע לא מחמירים )
 • יש רופא שעושה את ההזרעה. מקרה נדיר היה של חברות שבאותו יום של ההזרעה הרופא בבית חולים לא היה ולא היה אף רופא שם שמבצע הזרעה (לא נעים במיוחד אם את על הורמונים). לכן, כדאי בלי קשר לבית חולים שיהיה רופא אקסטרה שסומכים עליו..
 • יש שתי קבוצות בפייס שיכולות לעזור : הריון פריון ותרומת זרע ומאמאדייק שזו קבוצה לאמהות לסביות או לסביות בדרך לאמהות. הקבוצה השנייה היא סודית ולכן לא תוכלו למצוא אותה בחיפוש. כדי להצטרף, כתבו לנו בטופס "צור קשר" ואנו נחבר אתכן למנהלת הקבוצה.

10) מחירים

 • פתיחת כרטיס נתרמת בבנק הזרע נחשבת "ביקור רופא מומחה" ועולה 271 ₪. אפשר להוציא טופס התחייבות (קוד משרד הבריאות  99242)
 • עלויות מנות זרע – משולם באופן פרטי ללא השתתפות קופת החולים:
 • 900– 800 ₪ למנת זרע של תורם ישראלי
 • 1300-1800 ₪ למנת זרע של תורם אנונימי מחו"ל (ברכישת 5-10 מנות)
 • 2200-3500 ₪ למנת זרע של תורם פתוח מחו"ל (ברכישת 5-10 מנות)
 • אם תרצו לשמור מנות לעתיד, להריון שני של אחת מבנות הזוג, עלות השימור היא 330 ₪ לשנה עבור כל 5 מנות.
 • מעקב ביוץ- בקופת החולים בקהילה ללא עלות
 • ביום ההזרעה צריך 2 טפסי התחייבות:  רחיצת זרע והכנתו להפריה מלאכותית- 287 ₪ (קוד משרד הבריאות  58323), הזרעה תוך רחמית- 201 ₪ (קוד משרד הבריאות  58322)

*תעריפי משרד הבריאות עלולים להשתנות בהתאם למדד המחירים לצרכן. המידע מאתר ביה"ח ליס ליולדות באיכילוב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

7 מחשבות על “איך מתחילות? מדריך הקמת משפחה מתרומת זרע ללסביות”